Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.417.2024.1.RMA
Brak uznania za podatnika z tytułu aportu nieruchomości do spółki.
Brak uznania za podatnika z tytułu aportu nieruchomości do spółki.
Opodatkowanie w Polsce dochodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce oraz ze zbycia akcji przez rezydenta Wielkiej Brytanii.
Uznanie, że na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 10 ustawy o VAT zostało złożone w akcie notarialnym oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT sprzedaży zabudowanej nieruchomości stanowiącej działki nr 1 oraz 2, a w konsekwencji opodatkowania ww. transakcji sprzedaży podatkiem VAT według właściwej stawki oraz prawa do odliczenia VAT z opisanej transakcji.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w opisanym stanie faktycznym przychód powstanie w całości w dacie zawarcia w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym (umowy przyrzeczonej), w tym także z tytułu otrzymanego przed tą datą zadatku?
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Uznanie za podatnika podatku VAT w związku z planowanym wniesieniem wkładu niepieniężnego do Spółki jawnej w postaci udziału w wysokości ½ w prawie własności gruntu oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. czynności.
Uznanie, że spełnione są warunki oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przez zawarcie drugiego aktu notarialnego oraz prawa do odliczenia VAT z transakcji.
Planowana sprzedaż lokalu mieszkalnego nastąpi przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego i ujawnieniem prawa własności do lokalu w księdze wieczystej. Otrzymane środki pieniężne z tytułu planowanej sprzedaży prawa (ekspektatywy), będą stanowić przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z wydatkowaniem środków pochodzących z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego bez prowadzenia działalności gospodarczej (przed upływem 5 lat) na cele mieszkaniowe w postaci nabycia działki pod budowę domu, gdy działka ta została przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a), oraz wpłaty na rzecz dewelopera realizującego
Skutki wystawienia faktury bez NIPu nabywcy.
Skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego z wykupionego od wspólnoty mieszkaniowej, zaadaptowanego strychu nad posiadanym wcześniej mieszkaniem nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i nie ma wpływu na bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.
Czy Spółka prawidłowo rozpoznaje przychód podatkowy z tytułu sprzedaży mieszkań na dzień zawarcia umowy przenoszącej na nabywcę własność lokalu mieszkalnego w formie Aktu notarialnego.
Zbycie nieruchomości. Zwrotne przeniesienie nieruchomości i ponowne jej zbycie. Czy pierwsze zbycie stanowi źródło przychodu? Podstawa obliczenia podatku w związku ze zbyciem tej samej nieruchomości po raz drugi (koszty uzyskania przychodów).
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego.
W zakresie skorzystania z tzw. „ulgi meldunkowej”.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wydzielonego z lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.
Odpłatne zbycie udziału w działkach gruntu nabytego w drodze zapisu testamentowego.
Nie stanowi przychodu odpłatne zbycie działki rolnej nabytej do majątku wspólnego małżeńskiego, po spadku i dziale spadku. Wyjaśnienia, że stanowisko prawidłowe, mimo wskazania, że sprzedaż jest zwolniona z podatku dochodowego.
Opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia aportem do Spółki nieruchomości niezabudowanych, opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia aportem do Spółki nieruchomości zabudowanych, opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia aportem do Spółki ruchomości.
Brak zwolnienia z opodatkowana podatkiem VAT przekazania w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) na rzecz Spółki nieruchomości składającej się z działek nr 1, 2, 3, 4, 5 ; - Określenie podstawy opodatkowania w związku z aportem działek do Spółki; - Sposób dokumentowania ww. transakcji.
W zakresie wskazania czy oświadczenie w akcie notarialnym uprawnia do skorzystania z tzw. „ulgi meldunkowej”.