Przewodnik po zmianach w VAT i akcyzie 2021
Po raz kolejny w tym roku zmieniły się przepisy dotyczące podatku akcyzowego. Tym razem obniżono akcyzę na wyroby spirytusowe oraz wprowadzono przepisy umożliwiające uzyskanie zwrotu akcyzy od zapasów obowiązkowych paliw silnikowych.
Jak opodatkowano papierosy, paliwa silnikowe, napoje alkoholowe i piwo?
Podwyżka stawek akcyzy na paliwa silnikowe i wyroby tytoniowe została wprowadzona nowelizacją ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Zmiana stawek akcyzy dotyczy: paliw silnikowych, olejów napędowych oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa. Natomiast w zakresie wyrobów tytoniowych podwyżka stawek dotyczy: papierosów, tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek
Sprzedaż samochodów ciężarowych z zatankowanym paliwem.
Ustalenie właściwej stawki podatku akcyzowego dla dodatków dozowanych do paliw silnikowych
W zakresie ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego dla dodatków dozowanych do paliw silnikowych.
Podatek akcyzowy w zakresie opodatkowania wyrobu o kodzie CN 3814 00 90.
Czy sprzedając wyrób, który ze względu na kod CN 2909 44 00 nie jest wyrobem akcyzowym ponieważ nie jest wymieniony w zał. 1 do ustawy o podatku akcyzowym (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym) należy naliczyć od niego podatek akcyzowy jeżeli jest on oferowany na sprzedaż jako inhibitor krystalizacji wody rozpuszczony w paliwie używany w turbinowych silnikach samolotów wojskowych?
Czy jeżeli normy maksymalne ubytków dla danych wyrobów (a w szczególności paliw oznaczonych kodem CN 3824 90 91) nie zostały określone w treści ww. rozporządzenia ani nie zostały określone przez właściwy organ straty tych wyrobów (wykazywane w drodze ewidencji wewnętrznej przedsiębiorstwa podatnika, ocenianej w przypadku kontroli na podstawie ogólnych reguł dowodowych) stanowią ubytki/starty nieopodatkowane
Wyroby sklasyfikowane do kodu CN 3811 90 00, sprzedawane na rzecz podmiotów wykorzystujących je do produkcji estrów kwasów tłuszczowych podlegają na tym etapie obrotu opodatkowaniu zerową stawką akcyzy.
Podatek akcyzowy w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym tłuszczów zwierzęcych i mączki mięsno-kostnej wykorzystywanych do celów opałowych oraz w celach utylizacji.
Podatek akcyzowy w zakresie dodatków do produkcji paliwa C.
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wyrób o kodzie CN 3814 00 90 nie zawierający w swoim składzie alkoholu etylowego oraz nie przeznaczony do celów napędowych lub opałowych
Czy stawka podatku akcyzowego dla produktów oznaczonych kodem CN 3811 wykorzystywanych jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych powinna wynosić 0 zł na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym?
1. Czy tłuszcz utylizacyjny, klasyfikowany do kodu CN 1518 00 95, dostarczany do podmiotów produkujących estry kwasów tłuszczowych, wykorzystywane następnie jako dodatek do biopaliw, jest wyrobem akcyzowym na tym etapie obrotu? 2. W przypadku potwierdzenia, że tłuszcz utylizacyjny na tym etapie obrotu nie jest wyrobem akcyzowym, czy Spółka zobowiązana jest ujmować ten tłuszcz w ewidencji, o której
Czy Spółka w zaistniałej sytuacji może używać oleju opałowego, jako oleju napędowego czyli wykorzystać go do napędu silnika spalinowego agregatu prądotwórczego?
1. Czy tłuszcz utylizacyjny jest wyrobem akcyzowym w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r.? 2. Czy przeznaczanie do użycia, oferowanie na sprzedaż lub używanie tłuszczu utylizacyjnego w celach używania w procesach technologicznych podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
Dla wyrobu o kodzie CN 3811 90 00 ustawodawca nie określił stawek akcyzy w oparciu o jego kod CN, stawkę należy ustalić kierując się kryterium jego przeznaczenia. Z uwagi na to, że Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotowe wyroby o kodzie CN 3811 90 00 są stosowane jako dodatek do paliw silnikowych, należy je traktować jako paliwa silnikowe, czego konsekwencją jest zastosowanie w tym przypadku stawki akcyzy
Przedmiotowe ubytki ponadnormatywne paliw silnikowych, powstające w czasie tłoczenia, opodatkowane podatkiem akcyzowym nie podlegają obciążeniu opłatą paliwową.
1. Czy tłuszcz utylizacyjny oraz mączka mięsno-kostna są wyrobami akcyzowymi w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r.? 2. Czy przeznaczanie do użycia, oferowanie na sprzedaż lub używanie tłuszczu utylizacyjnego oraz mączki mięsno kostnej w celach utylizacji oraz jako dodatku do produkcji paliwa biodiesel podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
1) Czy Wnioskodawca może zatem korzystać ze zwolnienia od akcyzy przy zakupie paliwa lotniczego? 2) Czy Spółka, aby nie musiała płacić akcyzy może wynajmować statek powietrzny z paliwem i traktować usługę najmu jako kompleksową usługę, tj. wynajęcie środka gotowego do użytkowania przez najemcę? Czy też Spółka może z uwagi na akcyzę wynajmować statek powietrzny tylko bez paliwa, pozostawiając problem