SPROSTOWANIE ŚWIADECTWA PRACY
W jakiej formie powinno być sporządzone sprostowanie do świadectwa pracy? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
W jakiej formie powinno być sporządzone sprostowanie do świadectwa pracy? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Termin wydania świadectwa pracy jest uzależniony od rodzaju umowy, jaka łączyła pracownika z pracodawcą. W przypadku zawieranych po sobie umów na czas określony wynosi on 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy.
Pracodawca, wystawiając świadectwo pracy, musi pamiętać o podaniu liczby dni wykorzystanego przez pracownika urlopu wychowawczego. Taką informację wpisuje się w punkcie 4 świadectwa pracy dotyczącym przebiegu zatrudnienia.
W przypadku zakończenia stosunku pracy pracodawca musi pamiętać o konieczności wydania świadectwa pracy. W przeciwnym razie popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika oraz naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Od 1 kwietnia 2011 r. zatrudniliśmy pracownika na 1-miesięczny okres próbny. Po zakończeniu tego okresu nie przedłużyliśmy z nim umowy o pracę. Pracownik nie zażądał świadectwa pracy, zatem nie wydaliśmy mu świadectwa. Ponownie zatrudniliśmy tego pracownika od 23 maja br. na czas określony (1 rok). Pracownik złożył wypowiedzenie tej umowy, korzystając z klauzuli zawartej w umowie, która przewidywała
Czy w świadectwie pracy w pkt "był niezdolny do pracy przez okres ... dni" powinno się podać jedynie liczbę dni przebywania na zwolnieniu lekarskim sumarycznie, czy można podać dokładnie, kiedy była nieobecność i ile trwała? Czy należy wymieniać, że np. część z tych zwolnień była w ramach opieki nad dzieckiem? Jeśli nie trzeba wymieniać szczegółów, to czy gdzieś powinno się zaznaczyć, że jedno z tzw
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy.
Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.
Na skutek złożonego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia umowa o pracę rozwiązała się 16 stycznia 2010 r. Były pracownik zwrócił się do nas osobiście 20 stycznia 2010 r. o sprostowanie świadectwa pracy, żądając dopisania informacji o ukończeniu kursu języka angielskiego w czasie zatrudnienia. Czy jesteśmy zobowiązani do spełnienia tego żądania i jaki mamy
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak
Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.
Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.
Jeden z naszych pracowników został przez nas zatrudniony w ramach drugiej umowy na 1/4 etatu, ponieważ miał wykonywać zupełnie inne obowiązki niż wynikające z podstawowego stosunku pracy. Obie umowy zostały rozwiązane z końcem poprzedniego miesiąca na mocy porozumienia stron. Wystawiłem jedno świadectwo pracy na oba stosunki pracy, jednak pracownik poprosił mnie o korektę i wystawienie dwóch osobnych