Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Jestem pracownicą posiadającą 33-letni okres zatrudnienia i osiągnęłam wiek 50 lat. Czy mam prawo do świadczenia przedemerytalnego, gdy podstawę rozwiązania stosunku pracy stanowią przyczyny leżące po stronie pracodawcy?
Czy do okresu uprawniającego do świadczenia przedemerytalnego wlicza się czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych? - Mieczysław M. ze Strzelina.
Od 1 kwietnia br. uległy zmianie zasady łączenia zasiłków i świadczeń przedemerytalnych z innymi przychodami. Sytuacje, w których wymienione świadczenia ulegają zawieszeniu, wymienia znowelizowany art. 37n ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 6, poz. 56 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 25, poz. 253). Zmiany te wprowadzone zostały
Załatwianie spraw urzędowych wydaje się udręką. Trudno jest przebrnąć przez skomplikowane przepisy, w dodatku nie zawsze spotykamy się z życzliwymi urzędnikami. Zdając sobie sprawę z tych niedogodności, proponujemy Państwu naszą pomoc w tym zakresie. Chcemy przedstawiać kolejne etapy postępowania przy załatwianiu sprawy urzędowej. Na początek wybraliśmy świadczenie przedemerytalne.
Od 1 stycznia 2017 r. byli opiekunowie zmarłych osób niepełnosprawnych mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, a następnie świadczenie przedemerytalne. To drugie świadczenie uzyskają tylko wtedy, gdy mają odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy.
Nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że dochód z PUP wykazany przez Wnioskodawcę w PIT-37 za 2014 r. jest dochodem zerowym. Nie sposób także uznać za słuszne twierdzenie Wnioskodawcy, że suma kwot z PIT-40 z ZUS i PIT-11 z PUP jest kwotą należnej Wnioskodawcy renty rodzinnej. Wskazać bowiem należy, że w informacji PIT- 11 wykazane zostały kwoty faktycznie wypłaconych Wnioskodawcy zasiłków, natomiast
Pracodawca, który zwalnia pracownika, musi się z nim rozliczyć. Przede wszystkim powinien zapłacić mu należne wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy, ale także musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop, jeżeli pracownik nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają także inne obowiązki związane ze zwolnieniem pracownika z pracy.
Czy i na kogo powinna być wystawiona informacja podatkowa PIT-11 o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych za postawiony do dyspozycji w styczniu 2008r. zasiłek dla bezrobotnych?
Czy wypłata ekwiwalentu pieniężnego za ulgową energię elektryczną dla osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust 1 pkt 38 i 92 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednostka zwróciła się z zapytaniem jak należy postąpić w następujących sytuacjach:1) bezrobotny pobierał w roku 2005r. zasiłek dla bezrobotnych, stypendium, następnie zgłosił np. podjęcie pracy, otrzymanie renty itp. Bezrobotny został zobowiązany na podstawie decyzji wydanej przez starostę do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Zwrot przedmiotowego świadczenia nastąpił w tym samym roku.2) bezrobotny
Czy zaległa zapłata zasądzona wyrokiem Sądu na rzecz podatnika winna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy należy naliczyć i pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych od ustawowych odsetek od nieterminowej wypłaty zasiłku przedemerytalnego?
Czy wypłacając zasiłki i świadczenia przedemerytalne w m-cu lipcu za m-c czerwiec br. i m-c lipiec br. (dwie wypłaty) można uwzględnić dwie ulgi podatkowe dla zasiłków i świadczeniobiorców?
Niektóre zmiany w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu dotyczą bezpośrednio pracodawców. W szczególności chodzi o refundację części wydatków poniesionych na aktywizację zawodową bezrobotnych. Zmienione przepisy weszły w życie 6 lutego 2003 r.
Czy radny miasta pobierający około 1000 zł diety może jednocześnie pobierać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne? - Marian D. z Tarnobrzega.