comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-16
ZATRUDNIANIE BEZROBOTNYCH - KORZYŚCI I OBOWIĄZKI PO ZMIANACH PRZEPISÓW
Niektóre zmiany w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu dotyczą bezpośrednio pracodawców. W szczególności chodzi o refundację części wydatków poniesionych na aktywizację zawodową bezrobotnych. Zmienione przepisy weszły w życie 6 lutego 2003 r.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514) pracodawcy mają obowiązek informować Powiatowy Urząd Pracy (PUP), właściwy dla ich siedziby, o wolnych miejscach zatrudnienia lub przygotowania zawodowego (PUP zaś jest zobowiązany przyjąć zgłoszenie).
Nowością jest sposób formułowania tych informacji. Pracodawcy nie mogą stawiać wymagań dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, a także: wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania (zwłaszcza polityczne i religijne) ani przynależność związkową.
Pracodawca, który ze względu na te kryteria odmówi zatrudnienia kandydata na wolnym miejscu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł.
Pracodawca może otrzymać:
• refundację składek na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzenia za:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu