Artykuł
Jakie są obowiązki pracodawcy zwalniającego pracownika
Pracodawca, który zwalnia pracownika, musi się z nim rozliczyć. Przede wszystkim powinien zapłacić mu należne wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy, ale także musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop, jeżeli pracownik nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają także inne obowiązki związane ze zwolnieniem pracownika z pracy.
1. Sposoby rozwiązania umowy o pracę
Umowa o pracę może zostać rozwiązana w kilku trybach, tj.:
● na mocy porozumienia stron,
● przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
● przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
● z upływem czasu, na który była zawarta,
● z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta,
● przez wygaśnięcie.
1.1. Porozumienie stron
Do rozwiązania umowy może dojść za porozumieniem stron. Dochodzi ono do skutku w przypadku zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, którzy decydują się na rozwiązanie umowy o pracę (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). W takim trybie może zostać rozwiązana każda umowa o pracę. Pracownik i pracodawca zawierają w tej sprawie porozumienie jako równorzędni partnerzy, wspólnie ustalając termin rozwiązana umowy o pracę. Nie ma także znaczenia, która ze stron wystąpi z inicjatywą rozwiązania umowy, ponieważ porozumienie stanowi odzwierciedlenie zgodnej woli stron.
W przypadku rozwiązania umowy w tym trybie pracodawcę nie obowiązują ograniczenia wynikające z przepisów prawa pracy, dotyczące np. konieczności uzasadniania rozwiązania umowy o pracę (tak jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony) lub przeprowadzania konsultacji ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnienia pracownika.
Taki sposób rozwiązania umowy jest najbezpieczniejszy dla pracodawców, gdyż nie naraża ich na późniejsze ewentualne spory sądowe lub skargi składane do Państwowej Inspekcji Pracy dotyczące trybu rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca może zachęcać pracownika do rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron i jednocześnie akcentować dobre strony rozwiązania umowy w tym trybie. Dogodnością jest możliwość ustalenia dowolnego terminu rozwiązania umowy. Ponadto pracodawca zawsze może zaproponować pracownikowi możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze przysługującym mu w danym roku kalendarzowym, mimo że ma obowiązek udzielić urlopu tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu u niego przepracowanego w danym roku (art. 155 Kodeksu pracy) lub wypłacenia dobrowolnej odprawy w satysfakcjonującej pracownika wysokości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right