Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.710.2024.1.DJ
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z umorzeniem kwoty pożyczki w wyniku ugody z bankiem.
Umorzenie pożyczki mieszkaniowej a zaniechanie poboru podatku.
Zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej.
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej.
Odpłatne zbycie w dniu 26 sierpnia 2019 r. lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku, w którym miało miejsce nabycie do dnia sprzedaży nie upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisie i dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
1) Czy umorzona kwota pożyczki wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2) Czy Wnioskodawca, jako płatnik ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C i kto ma być adresatem tej informacji?
Czy dla małżonki zmarłego pracownika, umorzona część pożyczki stanowi przychód, a Wnioskodawca z racji tego, że małżonka zmarłego jest jednocześnie Jego pracownikiem, przejęła dług i wystąpiła do Wnioskodawcy (pracodawcy) o jego częściowe umorzenie (zgodnie z zapisami regulaminu ZFŚS), winien naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na spłatę pożyczki udzielonej przez Bank będący pracodawcą wnioskodawczyni ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki.
Czy kwota udzielonej zwrotnej, nieoprocentowanej pożyczki na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy odsetki od udzielanych pożyczek ze środków ZFŚS nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?
Udzielanie pożyczek mieszkaniowych z ZFŚS podlega opodatkowaniu, jednakże korzysta ze zwolnienia.
opodatkowanie czynności przekazywania towarów i usług finansowanych w całości lub w części z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Odliczenie podatku naliczonego, wynikającego z faktur na zakup mieszkania przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, wystawionych na Wnioskodawcę prowadzącego działalność gospodarczą i jego małżonkę.
Czy otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki na cele mieszkaniowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wywołuje skutki podatkowe?
Czy pracownicy otrzymujący pożyczki oprocentowane poniżej stopy rynkowej otrzymują świadczenie częściowo nieodpłatne stanowiące podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód ze stosunku pracy?
Opodatkowanie procentowanych korzystniej niż kredyt komercyjny pożyczek z ZFŚS. Regulacja art. 8 ust. 1 ustawy o VAT a ustawa o ZFŚS.
Czy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług czynności udzielania pracownikom i emerytom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Dokumentowanie fakturą VAT czynności świadczenia usług na rzecz pracownika, finansowanych częściowo z ZFŚS (dofinansowanie kolonii) oraz udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe).
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadku dofinansowania na kolonie (częściowo odpłatne przez pracownika) oraz udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe z ZFŚS
Czy udzielanie oprocentowanych pożyczek ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to czy stanowi zwolnioną od podatku usługę finansową świadczoną przez pracodawcę i czy wówczas usługi te wymagają dokumentowania i czy należy wykazywać je w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz