Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.454.2024.1.DJ
Obowiązek informacyjny po stronie banku w związku z przedawnieniem roszczenia.
Obowiązek informacyjny po stronie banku w związku z przedawnieniem roszczenia.
Czy Bank będzie uprawniony do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów całości niespłaconej, wymagalnej i nieprzedawnionej wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu, jeżeli zostanie ona odpisana jako wierzytelność nieściągalna, a jej nieściągalność zostanie udokumentowana zgodnie z art. 16 ust. 2 Ustawy o CIT, jednakże jedynie co do części tej wierzytelności?
Uznać należy, że w sytuacji gdy nie podniósł Pan zarzutu przedawnienia zobowiązania cywilnoprawnego, to po Pana stronie nie powstał przychód podatkowy w postaci nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe na gruncie podatku VAT przy sprzedaży wierzytelności w ramach umowy sekurytyzacji
1. Czy wydatki ponoszone przez Szkołę na spisanie przedawnionych wierzytelności z tytułu opłat rodziców lub opiekunów realizowanych w formie czesnego i wpisowego powinny zostać potraktowane jako dochód do podatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, od którego następnie Szkoła powinna naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych? 2. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie
Samo przedawnienie roszczenia z tytułu udzielonego kredytu gotówkowego nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia w świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wierzyciel – nie powinien wystawiać WnioskodawcyPIT-8C.