Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.102.2024.1.PB
W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po dziadku.
W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po dziadku.
Jeżeli przekroczyła Pani termin 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia i w terminie tym nie zgłosiła Pani nabycia swojego udziału w przedsiębiorstwie w spadku (jego składnikach), jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku od tych niezgłoszonych przedmiotów na zasadach określonych w wyżej powołanych przepisach dla I grupy podatkowej.
Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 w związku z nabyciem prawa własności dwóch lokali użytkowych oraz udziału wynoszącego ½ w prawie sześciu lokali użytkowych, niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Obliczając podatek od spadku, który Wnioskodawca winien zapłacić w Polsce, nie należy odliczać kwoty podatku zapłaconego w Holandii. Zatem przy ustalaniu podstawy opodatkowania należy uwzględnić całą kwotę jaką Wnioskodawca nabył w spadku.
brak obowiązku podatkowego na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę kapitałową
Należy wskazać, że w opisanym stanie faktycznym nie istnieje materialnoprawna podstawa odpowiedzialności Spadkobierczyni za zobowiązanie podatkowe Spadkodawcy z tytułu ewentualnych przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.
Czy Zainteresowanych jako spadkobierców swojej matki (U.M.), będącej stwierdzoną sądownie spadkobierczynią A.S. i M.Z., a także jeszcze niepotwierdzoną sądownie spadkobierczynią L.S. i W.Z., obciąża lub obciążać będzie (po stwierdzeniu przez sąd nabycia spadku po L.S. i W.Z.) obowiązek podatkowy z tytułu dziedziczenia przez U.M. ww. nieruchomości?
Brak opodatkowania podatkiem VAT otrzymywanych przez Wnioskodawcę zaległych należności spadkodawcy z tytułu najmu
Czy Wnioskodawczyni na podstawie przepisu art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przejmuje obowiązek podatkowy w postaci obowiązku zapłaty podatku dochodowego powstałego wskutek zbycia przez spadkodawczynię lokalu?
Czy na Wnioskodawcy jako spadkobiercy ciąży obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży przez spadkodawcę udziału w nieruchomości, który nabył ponad 5 lat temu?
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązków małżonka związanych z zakończeniem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej w przypadku śmierci osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.
w zakresie obowiązku złożenia deklaracji podatkowej i uiszczenia podatku za zmarłego ojca
Obowiązek sporządzenia spisu z natury przez spadkobiercę
Czy można zaksięgować fakturę w koszty działalności i odliczyć podatek VAT na zakończenie działalności gospodarczej, czyli 27 grudnia 2012 r. skoro dotyczy okresu, w którym była prowadzona działalność gospodarcza, tj. listopad i grudzień 2012 r.?
Możliwość przeznaczenia za spadkodawcę przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe.
Możliwość przeznaczenia za spadkodawcę przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe.
Czy rozliczenie za zmarłego męża następuje jedynie wg decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego ustalającej nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym do zapłaty? Podatek należny z usług budowlanych (odłożonych w czasie) zrealizowanych przez spadkodawcę dla których obowiązek podatkowy powstał po dniu otwarcia spadku, nie podlegają wykazaniu i rozliczeniu w deklaracjach VAT-7 składanych przez Zainteresowaną
1. Czy co miesiąc ze swoich środków Wnioskodawczyni ma płacić za syna ww. podatek, czy może się z tym wstrzymać do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu? 2. Czy, jeżeli Wnioskodawczyni zostanie spadkobierczynią prawną, ma zapłacić ww. podatek w formie zryczałtowanej (tak jak opodatkowany był syn)?
Skutki podatkowe sprzedaży przez zmarłego ojca wnioskodawczyni nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, nabytych w drodze spadku w 1990r., w 1995r. i w 2006r. oraz w drodze działu spadku w 2010.
1. Czy Wnioskodawczyni jako spadkobierca i sukcesor kontynuujący w ramach własnej firmy działalność męża ma prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych na firmę męża, otrzymanych po jego śmierci, jeśli prawo do odliczenia podatku VAT z tych faktur powstało już po śmierci męża? 2. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za miesiące sierpień i wrzesień 2010 r. i zapłaty wynikającego
Czy żonie po zmarłym pracowniku należy naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% od części umorzonej pożyczki.
Czy spadkobierca w obowiązującym stanie prawnym ma obowiązek sporządzać w imieniu spadkodawcy, prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, deklaracji PIT-5 i samodzielnego rozliczania uzyskanego przez niego dochodu ?
Czy spadkobierca jest zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty wynikającego z niego zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od wartości tego remanentu ?
Zwraca się Pani z zapytaniem, czy jako następca prawny zmarłego męża ma obowiązek sporządzić informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. dla zatrudnionych (przejętych) pracowników wskazując w niej siebie jako jedynego płatnika?