Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.322.2024.2.AD
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Jak określić wartość początkową każdego z budynków zakupionych przez Wnioskodawcę dla celów amortyzacji podatkowej?
Zwolnienie od podatku praktyk zawodowych dla rzeczoznawców majątkowych w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.
Czy na gruncie art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, będzie mógł zostać pomniejszony o koszty poniesione przez Wnioskodawcę na wybudowanie domu, ustalone na podstawie opinii rzeczoznawcy?
Jak ustalić wartość początkową pensjonatu jako środka trwałego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej
w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu lokali oraz ustalenia wartości początkowej budynku
w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu lokali oraz ustalenia wartości początkowej budynku
w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu nieruchomości
Możliwość zastosowania podmiotowego zwolnienia Wnioskodawcy wykonującego usługi z zakresu wykonywania projektów budowlanych, nadzoru budowlanego, pełnienia obowiązków kierownika budowy, wykonywania okresowych przeglądów technicznych budynków zaklasyfikowanych zgodnie z zapisami Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerami 71.11.Z i 71.12.Z, oraz wykonywania kosztorysów sklasyfikowanych pod numerem
Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Możliwość ustalenia przez biegłego wartości początkowej części nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej.
Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z wyceny budynku przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
1. Czy szereg wymienionych wydatków poniesionych na: 1) opracowanie dokumentacji geotechnicznej pod projektowany budynek, 2) opłaty za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i gazowej, 3) opłaty za przyłącze wod.-kan. i elektryczne, 4) opłatę za ksero projektu budowlanego, 5) media zużyte podczas budowy budynku (olej opałowy, energia, woda), 6) opłaty za pozwolenia, odbiory, decyzje o warunkach
Czy wycena kosztów wybudowania budynku mieszkalnego dokonana przez rzeczoznawcę (operat szacunkowy) może być traktowana jako koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)?
Możliwość pomniejszenia dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w 2012 r. w drodze darowizny o kredyty i inne zobowiązania ciążące na nieruchomości a także o wysokość wycenionej przez wnioskodawcę służebności osobistej ustanowionej na rzecz rodziców. Możliwość uwzględnienia wśród wydatków na własne cele mieszkaniowe wydatków poniesionych na budowę, adaptację i wykończenie budynku mieszkalnego
Czy opłata poniesiona przez Wnioskodawcę na odbycie praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości może być zaliczona do kosztów podatkowych prowadzonej działalności w 2012 roku, w sytuacji gdy nie spełniając wszystkich warunków określonych w art. 177 ustawy o gospodarce nieruchomościami Wnioskodawca nie mógł dokonywać wycen nieruchomości, a zatem osiągać przychodów z tego tytułu?
Jaką wartość początkową należy przyjąć do amortyzacji podatkowej nieruchomości?
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT do przeprowadzonej usługi szkoleniowej polegającej na prowadzeniu praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości.
Czy wartość początkowa budynku może być określona przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego?
zastosowanie zwolnienia dla usług polegających na wycenie nieruchomości wykonywanych w ramach procesu udzielania kredytu hipotecznego.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o.
Czy można ustalić wartość środka trwałego i wysokość odpisów amortyzacyjnych na podstawie wyceny rzeczoznawcy, zgodnie z art. 22g ust. 8 i 9, pomimo tego, że znana jest cena nabycia (akt notarialny) oraz posiada Pani faktury dokumentujące wykonany remont i odsetki od kredytu do dnia oddania nieruchomości do użytkowania?
W jaki sposób Spółka powinna rozliczać dla celów podatkowych koszty związane z nabyciem nieruchomości w ramach umowy dożywocia, w tym koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty opłat notarialnych, wyceny i doradztwa prawnego?