Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2013, sygn. ILPP5/443-12/13-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-12/13-2/PG
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT do przeprowadzonej usługi szkoleniowej polegającej na prowadzeniu praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 21 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku działalności szkoleniowej polegającą na prowadzeniu praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości dla kandydata starającego się o nadanie uprawnień w zawodzie rzeczoznawcy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku działalności szkoleniowej polegającą na prowadzeniu praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości dla kandydata starającego się o nadanie uprawnień w zawodzie rzeczoznawcy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest rzeczoznawcą majątkowym i jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w charakterze usługodawcy, przy czym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług ma ona status czynnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność pozarolniczą). W ramach działalności gospodarczej na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Zainteresowana zawarła z kandydatem na rzeczoznawcę majątkowego umowę na prowadzenie praktyki zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości dla kandydatów starających się o nadanie uprawnień w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Kandydat na rzeczoznawcę majątkowego, aby móc przystąpić do egzaminu państwowego i zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu w tym zakresie musi odbyć co najmniej 12 miesięczne praktyki zawodowe pod opieką rzeczoznawcy majątkowego. Uczy się zawodu wykonując m.in. 15 projektów operatów szacunkowych (15 wycen różnych nieruchomości dla różnych celów), ponadto uczy się jak cały proces wyceny przebiega, jakie obowiązują przepisy, standardy zawodowe, metody wyceny. Dodatkowo kandydat zapoznaje się ze sposobem korzystania z rejestrów i ewidencji prowadzonych przez sądy, gminy oraz starostów, a także z innych dokumentów niezbędnych w procesie wyceny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right