Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.522.2024.2.JK2
Odstąpienie od umowy darowizny dokonanej na rzecz fundacji rodzinnej i ustalenie kosztów uzyskania przychodu.
Odstąpienie od umowy darowizny dokonanej na rzecz fundacji rodzinnej i ustalenie kosztów uzyskania przychodu.
Skoro z tytułu odstąpienia od umowy darowizny i zwrotu przez fundację rodzinną Darowanego mienia w stanie niezmienionym lub w równowartości w pieniądzu, Wnioskodawca uzyskał przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1d ustawy.
Ustalenie, czy w razie odstąpienia od umowy darowizny zwrot Darowanego Mienia, którego dotyczy odstąpienie, albo jego równowartości w pieniądzu na rzecz darczyńcy (lub jego bezpośredniego spadkobiercy) będącego beneficjentem FR będzie stanowił świadczenie, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej albo świadczenie w postaci ukrytych
W zakresie skutków podatkowych naliczenia kary umownej.
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że koszty powstałe wskutek wydania Wyroku - Koszty - stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że koszty powstałe wskutek wydania Wyroku - Koszty - stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej dokumentującej wpłaconą zaliczkę, z uwagi na fakt odstąpienia od umowy sprzedaży części wyposażenia firmy.
Opodatkowanie i udokumentowanie otrzymanej od kontrahenta zapłaty z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej do pierwotnej faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości z 18 maja 2012 r. oraz korekty deklaracji VAT-7 za marzec 2013 r. i ujmowania wystawionej faktury korygującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca nieruchomości potwierdzi jej odbiór.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu dokonania korekty przychodu w związku z odstąpieniem od umowy sprzedaży nieruchomości oraz Ordynacji podatkowej w zakresie korekty zeznania podatkowego.
1. Jakie skutki miało odstąpienie od umowy sprzedaży działek przez Spółkę na gruncie przepisu art. 29 ust. 4a ustawy o VAT? 2. Jaki wpływ ma na powyższą sytuację okoliczność, że Spółka skorzystała uprzednio z tzw. ulgi na złe długi na podstawie art. 89a ustawy o VAT w odniesieniu do należności z ww. sprzedaży?
Czy w sytuacji, gdy dojdzie do odstąpienia od Umowy sprzedaży prawa własności Nieruchomości z dnia 23 lipca 2012 r. przez Spółkę lub gdy odstąpienie dokonane przez Nabywcę zostanie uznane przez Spółkę, bądź właściwy sąd uznane za skuteczne, spowoduje to u Wnioskodawcy korektę przychodu wykazanego w 2012 r. - z uwagi na wystawienie faktury korygującej przez Spółkę - poprzez pomniejszenie go o kwotę
Wnioskodawca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności wypłaconego odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy.
Opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, sposobu dokumentacji oraz terminu powstania obowiązku podatkowego
Czy dopuszczalne jest wystawienie korekty faktury VAT po skutecznym złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży, jednakże przed faktycznym zwrotem towaru?
Wnioskodawca nie może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu kosztów poniesionych w związku ze złożonym zamówieniem na dźwig KRUPP w sytuacji, gdy nie posiada dokumentu stwierdzającego poniesienie tych wydatków tj. faktury.
Opodatkowanie zadatku zatrzymanego ze względu na niewykonanie umowy.Korekta podatku.
Czy odstąpienie od wykonania umów przedwstępnych na zasadach określonych w przepisie § 39 Prawa upadłościowego daje podstawę do wystawienia faktury korygującej oraz korekty podatku należnego?
Jak autoryzowany dealer samochodów osobowych powinien udokumentować odstąpienie potencjalnego kupującego od umowy zakupu samochodu?
Czy można dokonać korekty sprzedaży w oparciu o wystawione faktury korygujące dla podmiotu, który ogłosił upadłość w wyniku czego odstąpiono od umowy, z którą wiążą się wystawione faktury (także korygujące - odbiór potwierdzony przez odbiorcę)?