Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.408.2024.5.RK
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu materiałów budowlanych dotyczących budowy budynku.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu materiałów budowlanych dotyczących budowy budynku.
Wydatkowanie nabycie materiałów budowlanych przed sprzedażą nieruchomości.
Możliwość ubiegania się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w sytuacji, gdy w związku z budową budynku mieszkalnego (bliźniaka) Wnioskodawca zakupił materiały budowlane natomiast pozwolenie na budowę zostało wystawione w 2015 r. na pierwotnego inwestora (sprzedającego) a następnie zostało na Wnioskodawcę przepisane.
1. Czy sprzedaż działek otrzymanych w spadku, której celem jest uzyskanie środków na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, będącą czynnościami polegającymi na zwykłym zarządzie własnym majątkiem, Wnioskodawczyni może uznać za źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, niebędące działalnością gospodarczą? 2. Jeżeli
Kwalifikacja na gruncie podatku od towarów i usług realizowanego świadczenia w wariancie od I do V, jako jednej transakcji dostawy wyprodukowanego betonu wraz z dodatkowymi czynnościami pomocniczymi oraz opodatkowania na zasadach ogólnych z zastosowaniem stawki podstawowej.
Kwalifikacja na gruncie podatku od towarów i usług realizowanego świadczenia obejmującego dostawę betonu, jego transport betonowozami i wyładowanie przy pomocy specjalnych pomp oraz opodatkowania realizowanych oraz nabywanych świadczeń oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług.
Ustalenie prawa do ubiegania się o zwrot na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w przypadku remontu mieszkania.
Ustalenie prawa do uwzględnienia faktur za materiały budowalne wystawionych w okresie od 30 września 2018 r. do 30 września 2019 r.
Ustalenie prawa do ubiegania się o zwrot
Stawka podatku VAT na dostarczaną masę betonową oraz w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.
możliwość ubiegania się o zwrot niektórych wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w sytuacji gdy pozwolenie na budowę zostało wydane na rzecz poprzedniego inwestora w 2008 r., a następnie zostało przeniesione w trybie art. 40 Prawa budowlanego w 2014 r. na rzecz
1. Czy Wnioskodawca może ubiegać się o zwrot VAT-u za materiały budowlane, jeśli małżonkowie zaczną budowę domu systemem gospodarczym w 2017 r., a dokładnie wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy przesłanki, zgodnie z którą osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u, nie była do dnia złożenia wniosku właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego? 2. Czy budowany przez Wnioskodawcę dom,
Ustalenie powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, uprawniającej do zwrotu na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.
Czy właściwy miejscowo dla Wnioskodawczyni urząd skarbowy powinien dokonać zwrotu kwoty wskazanej w prawidłowo złożonym przez Wnioskodawczynię wniosku o zwrot wydatków zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w oparciu o załączone do tego wniosku faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, o których mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy
Ustalenie powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, uprawniającej do zwrotu na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.
Przytoczona w art. 20 ust. 3 pkt 3 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi powierzchnia lokalu nie przekracza 100 m2 co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem powierzchni użytkowej?
Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z działalności polegającej na wytwarzaniu cegły białej, kamienia dekoracyjnego cegły białej narożnik oraz gipsu ceramicznego. należy opodatkować stawką ryczałtu 5,5% jako przychody z działalności wytwórczej.
prawo do odliczenia, w ramach prowadzonej działalności, różnicy w podatku VAT wynikającej z różnicy stawek VAT zakupu materiałów 23% i dalszej ich sprzedaży w postaci usługi na wykonanie robót budowlanych ze stawką podatku VAT 8%, dla faktur wystawianych "samemu sobie"
Czy wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na zakup materiałów remontowo-budowlanych można uznać za wydatki na własne cele mieszkaniowe, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 13l?
Czy Wnioskodawczyni ma prawo do uzyskania zwrotu części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych, niezbędnych do wykończenia mieszkania?
Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabywanych materiałów budowlanych użytych do remontu ww. lokalu mieszkalnego będącego współwłasnością małżeńską?
Należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni jeżeli na podstawie poświadczenia dziedziczenia jest jedyną spadkobierczynią zmarłego przysługuje prawo ubiegania się o zwrotu części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, natomiast jeżeli na podstawie poświadczenia dziedziczenia z dnia 01.03.2013 r. spadkobierców jest więcej, wówczas Wnioskodawczyni przysługuje prawo o ubieganie
Czy przysługuje wnioskodawcy wraz z małżonkiem prawo do zwrotu części wydatków poniesionych przy zakupie materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę ww. nieruchomości tj. budynku letniskowego, który w rzeczywistości będzie zaspokajał ich podstawowe potrzeby mieszkaniowe?