Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.558.2024.2.AWO
Skutki podatkowe zakupu udziału w prawie własności nieruchomość przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego.
Skutki podatkowe zakupu udziału w prawie własności nieruchomość przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego.
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Ulga mieszkaniowa (zakup gruntu i remont domu).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Zastosowanie ulgi mieszkaniowej-wydatkowanie przychodu na zakup gruntu, budowę domu, instalację fotowoltaiczną.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości (cele mieszkaniowe).
Dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodwym od osób fizycznych.
Ustalenie źródła przychodu ze sprzedaży nieruchomości i ulga mieszkaniowa.
Odpłatne zbycie gruntu leśnego nabytego częściowo w drodze spadku i częściowo w nieodpłatnym dziale spadku oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z art. 21 ust. 1 pkt 131 z zakupem działki budowlanej i korekta zeznania.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (zakup działki budowlanej).
Zwolnienie przedmiotowe - zakwalifikowanie wydatków na zakup lokalu mieszkalnego lub nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, w którym Wnioskodawczyni zamierza zaspokajać własne cele mieszkaniowe.
Zwolnienie od podatku dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu z ww. tytułu na zakup udziałów w działkach
Czy planowany zakup gruntu pod budowę domu jednorodzinnego będzie zwalniał z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania na zasadzie tzw. ulgi mieszkaniowej? Czy do uznania zakupu gruntu za spełnienie warunku do zastosowania ulgi mieszkaniowej wystarczy sam zakup gruntu w okresie 3 lat określonym w ustawie, czy też w tym okresie konieczne jest wybudowanie na tym gruncie domu? Czy też, analogicznie,
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Kwestia możliwości skorzystania przez Wnioskodawczynię ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat na spłatę kredytu zaciągniętego na jego nabycie oraz zakup prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynku oraz jego remont.
Zwolnienie przedmiotowe wydatkowanie na zakup działki nieposiadającej decyzji o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego.
1. Czy wykreślenie zabezpieczenia wierzytelności z tytułu zobowiązania do zapłaty przez ojca zaległych alimentów można w tym przypadku uznać za koszt uzyskania przychodów z tytułu nabycia nieruchomości w roku 2013 w wyniku darowizny od ojca? 2. Czy zgodnie z opisanym stanem faktycznym nabycie gruntu w roku 2014 może być zakwalifikowane jako wydatek na własne cele mieszkaniowe?
Wydatkowanie przychodu na dokupienie sąsiedniej działki jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.
Czy nabycie nieruchomości, leżącej na terenie obecnie nie objętym aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy, a w aktualnej ewidencji gruntów położonej na obszarze oznaczonym symbolem Bz tereny rekreacyjno-wypoczynkowe będzie traktowane jako wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania ze sprzedaży domów jednorodzinnych Wnioskodawca postępuje prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wartość gruntów na podstawie wyceny rynkowej?
Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustalony przez właściwy organ, z którego wynika przeznaczenie nieruchomości pod zabudowę zagrodową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, którą Wnioskodawca zakupił na cele mieszkaniowe, jest wystarczającą przesłanką dla skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku
1. Czy stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni i jej małżonkowi przysługuje prawo odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu, który został udzielony na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych? 2. Czy słuszne jest stanowisko, że wartość