Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.710.2024.1.DJ
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z umorzeniem kwoty pożyczki w wyniku ugody z bankiem.
Umorzenie pożyczki mieszkaniowej a zaniechanie poboru podatku.
Zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej.
Umorzenie pożyczki mieszkaniowej a zaniechanie poboru podatku.
Zwracam się z zapytaniem odnośnie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim, po którym zamierza skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Nieobecność dyrektora może potrwać nawet kilka miesięcy. Pracownik w tym czasie złożył wniosek o pożyczkę mieszkaniową z ZFŚS. Czy w związku z powyższym osoba, która zastępuje dyrektora może udzielić pożyczki z ZFŚS? Zgodnie z uchwałą organu
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Skutki podatkowe umorzenia pożyczki hipotecznej.
Odpłatne zbycie w dniu 26 sierpnia 2019 r. lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku, w którym miało miejsce nabycie do dnia sprzedaży nie upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisie i dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Jesteśmy jednostką budżetową. Chcielibyśmy w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ograniczyć działalność socjalną do udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe oraz dofinansowywania wypoczynku pracowników, oczywiście w zależności od dochodu na członka rodziny i pod warunkiem wykorzystania minimum 14 dni kalendarzowych urlopu. Czy możemy tak zrobić - pyta Czytelniczka z Częstochowy.
Udzielamy pracownikom niskooprocentowanych (1% w skali roku) pożyczek mieszkaniowych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy z tego tytułu u pracowników powstają przychody z częściowo odpłatnych świadczeń – pyta Czytelniczka z Torunia.
W zakresie zastosowania w odniesieniu do odsetek od wskazanych we wniosku Pożyczek, przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2015.
W tym roku rozszerzyliśmy prowadzoną przez nasz zakład działalność socjalną o zwrotną pomoc mieszkaniową. Czy w związku z udzielanymi w przyszłości pożyczkami na cele mieszkaniowe powinniśmy wymagać od pożyczkobiorców udokumentowania poniesionych wydatków - pyta Czytelnik z Kalisza.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki hipotecznej jeżeli umowa pożyczki nie wskazuje celu jej zaciągnięcia.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki udzielonej małżonkowi przez sąd apelacyjny w celu budowy budynku mieszkalnego.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na spłatę pożyczki udzielonej przez z prokuraturę apelacyjną w celu spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz związanego z nim budynku mieszkalnego.
Czy umorzona po śmierci pracownika kwota pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy trzeba opodatkować umorzoną część pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe przejętej przez wdowę po śmierci pracownika - również pracownicę fundacji? Jeśli tak, to jaką deklarację fundacja będzie miała obowiązek wystawić po zakończeniu roku podatkowego (PIT-8C czy PIT-11)?
Czy w regulaminie zfśs możemy umieścić zapis, że z powodu trudnej sytuacji życiowej osoba uprawniona może zwrócić się z prośbą do dyrektora jednostki o przesunięcie terminu spłaty pożyczki na cele mieszkaniowe, np. o 1 miesiąc?
1) Czy umorzona kwota pożyczki wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2) Czy Wnioskodawca, jako płatnik ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C i kto ma być adresatem tej informacji?
Czy dla małżonki zmarłego pracownika, umorzona część pożyczki stanowi przychód, a Wnioskodawca z racji tego, że małżonka zmarłego jest jednocześnie Jego pracownikiem, przejęła dług i wystąpiła do Wnioskodawcy (pracodawcy) o jego częściowe umorzenie (zgodnie z zapisami regulaminu ZFŚS), winien naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?