Jak dokumentować umowy zlecenia zawarte ze studentem, aby nie gromadzić nadmiarowych danych
Jak powinna wyglądać zgoda na publikację wizerunku na stronie www, Facebooku, Instagramie, YouTubie? Czy forma nagrania jest tu prawidłowa?
Nasz pracownik w 2012 r. miał wypadek w pracy i pobierał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy okresy pobierania przez zatrudnionego świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego należy wykazać w świadectwie pracy?
Wizerunek pracownika, przedstawiony np. w formie fotografii, może być rozpowszechniany za jego zgodą. Wykorzystanie wizerunku bez zgody pracownika naraża pracodawcę na roszczenie pracownika o zadośćuczynienie pieniężne lub naprawienie szkody.
Zleciliśmy firmie zewnętrznej zaprojektowanie dla naszej firmy nowej strony internetowej. Wykonawca użył do tego celu wyłącznie zdjęć niektórych naszych pracowników, na co wyrazili oni pisemną zgodę. Za wykorzystanie wizerunku pracowników zapłacimy im dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy taki przychód będzie przychodem ze stosunku pracy? Jaki skutek podatkowy powoduje zawarcie z pracownikami umów o pozowanie
Wizerunek jest dobrem osobistym, mającym w warunkach gospodarki wolnorynkowej aspekt komercyjny, biorąc pod uwagę np. możliwość posługiwania się w działalności reklamowej wizerunkami osób powszechnie znanych, budzących sympatię konsumentów, Ze względu na to, iż dobra osobiste nie są uwzględnione wprost w systemie opodatkowania przychodów osób fizycznych, wynagrodzenia, uzyskiwane z tytułu dysponowania