Jak prawidłowo rozliczyć w VAT i CIT remont lokalu użytkowego po powodzi
Firma posiadała dwie bazy wypoczynkowe dla pracowników w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jeden obiekt został sprzedany, a środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na remont i wyposażenie drugiego. Czy firmie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur dotyczących remontu i zakupu wyposażenia?
Trzy osoby fizyczne zakupiły nieruchomość (stary dom) z przeznaczeniem do wyremontowania i wynajmu krótkoterminowego. Każda z tych osób ma swoją działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Wszystkie osoby rozszerzą działalność o wynajem dodając odpowiednie PKD w CEIDG. Czy od wydatków związanych z remontem można będzie odliczyć podatek VAT?
Czy prace związane z kompleksowym remontem stropu nad częścią komunikacyjną garaży podziemnych, które znajdują się pod i przy budynku mieszkalnym będą objęte stawką VAT w wysokości 23%. W zakres prac wchodzi m.in.: zerwanie nawierzchni dziedzińca z kostki brukowej, wymiana hydroizolacji dziedzińca, wymiana wpustów podwórzowych, odtworzenie kostki brukowej na dziedzińcu, usunięcie ogrodzenia, zabawek
Podatnik wykonał usługę wykończenia budynku państwowej szkoły. Jaką stawką VAT należy opodatkować remont szkoły?
Spółka z o.o. ponosi wydatki na remont dachów w 4 budynkach. Cały koszt remontu dachów będzie wynosił powyżej 1 mln zł. Remont rozpoczął się w 2023 r. i planowo ma zakończyć się w październiku 2023 r. Czy spółka może takie koszty remontów rozliczyć w czasie? Jeśli tak, to na jaki maksymalny okres? Czy może to zrobić kiedy remont jeszcze trwa, czy już po jego zakończeniu?
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych. Przedsiębiorca ten znalazł lokal i zawarł umowę najmu, ale musiał przystosować ten lokal do potrzeb działalności (salonu kosmetycznego). Dokonał następnych zmian: "Toaleta - Wymieniono toaletę i cały system, ponownie wyłożono kafelkami podłogę i ściany, oświetlenie, sufit, ściany, wymieniono drzwi. W świetlicy
Część budynku wykorzystywanego przez szkołę gminną jest zajęta przez mieszkania własnościowe. Obie części budynku są połączone klatką schodową. Szkoła (gmina) przeprowadziła remont tej klatki, a częścią kosztów ma obciążyć właścicieli mieszkań. Jaką stawkę VAT należy zastosować na wystawianych refakturach?
W związku z remontem przeprowadzanym w przedszkolu miejskim musimy dokonać sprzedaży złomu. Jak prawidłowo udokumentować taką sprzedaż? Jaką stawkę VAT zastosować na fakturze? Czy trzeba zamieścić na niej kod GTU?
Na budynku gospodarczym stanowiącym środek trwały wymieniłem dach z eternitu na blachę trapezową. Jak rozliczyć wydatki poniesione na taką wymianę?
W ostatnim czasie TSUE wydał wiele orzeczeń dotyczących rozliczeń VAT. Przedstawiamy omówienie tych orzeczeń i ich skutki dla polskich podatników.
TSUE orzekł, że naprawa i remont wind w budynkach mieszkalnych daje prawo do zastosowania obniżonej stawki VAT. Z obniżonej stawki nie mogą natomiast korzystać usługi konserwacji wind (wyrok TSUE z 5 maja 2022 r. w sprawie C-218/21).
Czy czasowy brak dachu wyłącza budynek z opodatkowania podatkiem od nieruchomości - wyrok NSA