Żona może się dowiedzieć w urzędzie o długach męża
Osoba współpracująca zatrudniona jest w firmie na umowę o pracę. Aktualnie przebywa ona na urlopie macierzyńskim. Mąż chce, aby żona pomogła w prowadzeniu tej firmy i chce zawrzeć z nią umowę zlecenia. Czy można zawrzeć w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego umowę zlecenie z żoną? Czy w tym przypadku będzie należało opłacać składki ZUS?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Dla celów rozliczeń VAT firmy małżonków prowadzących samodzielną działalność to odrębni podatnicy. Istnienie wspólności majątkowej powoduje jednak, że rozliczenie VAT w pewnych przypadkach może odbywać się na szczególnych zasadach – inaczej, niż gdy firmy prowadzą osoby, między którymi nie ma wspólności majątkowej.
PROBLEM Czy jest możliwe zatrudnienie współmałżonka w firmie jednoosobowej działalności gospodarczej (usługi informatyczne) na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzenie minimalne na stanowisku sekretarka - pomoc administracyjna. Czy składki ZUS będą odprowadzane na kodzie 011000 z podstawy umowy o pracę czy jako osoba współpracująca na kodzie 051100? Jeżeli jest możliwe
Podatnik przedsiębiorca - w okresie trwania małżeństwa otrzymał umową darowizny od teścia udział 50% w maszynie budowlanej. Drugie 50% otrzymała jego żona. Było zrobione zgłoszenie darowizny z zapłacony podatek od 50% wartości maszyny przypadającej na podatnika. Maszyna – została wprowadzona w środki trwałe i za zgodą współmałżonki użytkowana w firmie podatnika (przez okres 2 lat). Maszyna nie była
Podatnik może zaliczyć do kosztów towary kupione od małżonka prowadzącego odrębną działalność gospodarczą. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonek, który w prowadzonej działalności zamierza amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską, który był uprzednio amortyzowany przez współmałżonka, powinien ustalić jego wartość początkową w wysokości przyjętej wcześniej przez współmałżonka oraz kontynuować stosowaną przez niego metodę amortyzacji. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
30 kwietnia 2019 r. upłynął termin do złożenia zeznania PIT za 2018 r. Podatnicy mają wątpliwość, czy po tym terminie mogą zmienić wskazany w zeznaniu sposób opodatkowania, tj. czy mogą np. zrezygnować z samodzielnego rozliczenia na rzecz wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem w rocznym zeznaniu PIT może być opłacalne. Podpowiemy kiedy i dlaczego warto oraz jak prawidłowo to zrobić. I niech przyświeca nam wszystkim jeden podstawowy cel - jak płacić mniejsze podatki.
Małżonkowie, którzy zdecydują się na wspólne rozliczenie, mogą złożyć wniosek w tej sprawie po upływie terminu do złożenia zeznania rocznego. Ta korzystna zmiana ma zastosowanie już do zeznań za 2018 r. Dotychczas małżonkowie, którzy nie złożyli wniosku o wspólne opodatkowanie w terminie złożenia zeznania rocznego, tracili to prawo. Taką samą możliwość zyskali samotni rodzice, którzy chcą rozliczyć
W 2018 r. NSA wydał wiele ciekawych roztrzygnięć w zakresie rozliczeń VAT, które mogą mieć wpływ również na aktualne rozliczenie. Często nie zgadza się z dotychczasową z interpretacją organów podatkowych. Oczywiście niektóre orzeczenia potwierdzają stanowisko organów podatkowych. Przedstawiamy przegląd orzeczeń wraz z komentarzem jakie jest stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.
Przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny należy uwzględnić dochód małżonka, nawet gdy nie prowadzi on wspólnego gospodarstwa z osobą uprawnioną do świadczenia. Niezależnie bowiem od sytuacji faktycznej, jaka istnieje pomiędzy małżonkami, dopóki pozostają oni w małżeństwie, wchodzą w skład rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Przekazanie przez jednego z małżonków całości prowadzonego przedsiębiorstwa drugiemu z nich nie podlega PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze, ale pozostający we wspólności majątkowej, będą mogli swobodnie przesuwać określone składniki majątkowe z jednej firmy do drugiej. Takie działanie nie wywoła skutków podatkowych w zakresie podatku VAT.