Świadczenia z tytułu krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Pytania i odpowiedzi
Po zmarłym urzędniku zostało nie tylko niewypłacone wynagrodzenia, ale także należności za delegację służbową. Co zrobić z tymi należnościami?
Rezerwujemy przez serwis internetowy noclegi dla pracowników odbywających podróże służbowe, niestety nie zawsze otrzymujemy faktury/rachunki z hotelu. Dokumentami potwierdzającymi poniesiony wydatek jest potwierdzenie przelewu, potwierdzenie rezerwacji oraz polecenie wyjazdu służbowego. Prowadzimy pełną księgowość na podstawie ustawy o rachunkowości. Jeśli uzasadniony jest brak możliwości uzyskania
W ramach delegacji pracowniczych wiele osób podróżuje służbowymi samochodami, ale niektórzy pracownicy korzystają z własnych pojazdów. Pracodawca zwraca koszty wykorzystania samochodu służbowego na podstawie kilometrówki, która jest przeliczana na podstawie ilości przejechanych kilometrów oraz ustalonej stawki za kilometr. Czy w takim przypadku koszty wykorzystania samochodu pracownika można zaksięgować
Pracownik przebywał w delegacji przez cztery tygodnie (od 11 czerwca do 7 lipca). Podróż miała odbyć się PKP, natomiast pracownik samowolnie podróżował samochodem prywatnym. Dodatkowo w dni wolne od pracy (sobota, niedziela) wracał do domu mając zagwarantowany pobyt. Czy należy się pracownikowi ryczałt za dojazdy? Czy za dni wolne od pracy należy się pracownikowi dieta?
Czy można wysłać nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w delegację służbową na pogrzeb księdza z sąsiedniej parafii, z którą szkoła współpracuje?
PROBLEM Czy pracownikowi udającemu się na delegację zagraniczną można wypłacić zaliczkę w formie bezgotówkowej/przelewem na jego prywatne konto (czy wynika to wprost z jakiegoś przepisu)? Jeśli tak to czy pracownik musi mieć konto walutowe? Jaki kurs zastosować do wypłaty zaliczki?
NOWOŚCI W PRAWIE: obowiązki i uprawnienia:
Trwająca pandemia COVID-19 nie wyklucza podróży służbowych, jednak znacznie je utrudnia, a okresowo nawet uniemożliwia. Zmieniające się ciągle przepisy dotyczące przemieszczania się, środków transportu, noclegów skutkują nie tylko sporymi problemami związanymi z możliwością wyjazdu, ale także jego nieprzewidywalnością. Dlatego pracodawca, który zdecyduje się wysłać pracownika w podróż służbową, musi
Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jeżeli pracownikowi zostanie wypłacona dieta za wyjazd, który nie będzie podróżą służbową, to nie będzie to dieta w rozumieniu przepisów rozporządzenia o podróżach służbowych, a zatem nie będzie zwolniona
Pracownik wyjechał o godz. 8.00 w delegację (pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00). Na miejsce dojechał po godzinie. Przez 3 godziny załatwiał sprawy służbowe, po czym wracał do zakładu pracy. W drodze powrotnej otrzymał telefon od kontrahenta firmy, który chciał się z nim pilnie spotkać. Pojechał więc do tego klienta, jednak nie powiadomił o tym przełożonego. Podczas jazdy samochodem miał wypadek.
Zagadnieniem często występującym w praktyce jest kwestia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od diet za podróże służbowe wypłacanych pracownikom wysyłanym w delegacje zagraniczne oraz od diet przysługujących pracownikom wysłanym, wykonującym pracę za granicą na rzecz polskiego pracodawcy.
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy spoza sfery budżetowej są uprawnieni do ustalania we własnym zakresie warunków wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub w postanowieniach układu zbiorowego pracy.
Podczas kolejnego dyżuru telefonicznego redakcyjnego specjalisty najczęstsze pytania dotyczyły kwestii delegacji oraz nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy. Poniżej wyjaśniamy najczęściej poruszane kwestie.
Jednym z czynników zniechęcających do założenia własnej firmy są wysokie obciążenia podatkowe. Dobra znajomość przepisów podatkowych i wynikających z nich możliwości oraz zagrożeń pozwoli na znaczne zmniejszenie tych obciążeń. Coraz większą rolę w działalności każdej firmy odgrywa planowanie podatkowe. Przyjęcie odpowiedniej strategii i metod działania umożliwi choćby tylko przesunięcie momentu płacenia