Zbieg tytułów do ubezpieczeń z ZUS pracownika zatrudnionego na zlecenie w OPS
TSUE w niedawnym wyroku stwierdził, że instytucja wydająca A1 może je wycofać z urzędu bez konsultacji ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. To ważna informacja dla pracodawców delegujących pracowników za granicę
Na płatniku zasiłku ciąży obowiązek ustalenia, czy ubezpieczony ma prawo do tego świadczenia. Oznacza to zbadanie jego sytuacji rodzinnej, przy ocenie której warto zwrócić uwagę na najnowszą wersję komentarza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych już na to pozwala. Skorzystają na tym płatnicy, których zadłużenie z tego tytułu może sięgać niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych
Beata Wójcik: Jeżeli nie dojdzie do podjęcia działań naprawczych, wszystko się może wydarzyć. Już teraz otrzymuję telefony z pytaniem: „Kiedy strajk?”
Organ rentowy ma prawo kwestionować wykształcenie i doświadczenie pracownika zatrudnionego na danym stanowisku - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na interpelację poselską
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na podstawie ustawy z 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym. W tym roku uległy zmianie zasady przyznawania tych świadczeń oraz dokumentowania wniosków o ich przyznanie.
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.
Kontroli podlegają również kwestie związane z opłacaniem składek na Fundusz Pracy oraz z prowadzeniem pośrednictwa pracy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do zwrotu osobie wezwanej do osobistego stawiennictwa przed jego organami, np. pracodawcy lub pracownikowi, kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania tej osoby do miejsca wezwania i z powrotem.
18 grudnia 2002 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r., wprowadza wiele zmian w zakresie obowiązków płatników, w tym dotyczących dokumentów zgłoszeniowych, oraz rozszerza zakres zobowiązanych do elektronicznego przekazywania danych.
Przekazywaniem do ZUS dokumentacji w formie elektronicznej zajmuje się zazwyczaj sam płatnik. Ma on jednak możliwość upoważnienia innej osoby lub firmy do wykonywania tej czynności.