Czy zapomoga wypłacona przez pracodawcę powodzianom jest zwolniona z PIT
Mam pytanie dotyczące pracownika przedszkola publicznego. Pracownica należy do Ochotniczej Straży Pożarnej i przyniosła zaświadczenie o pomocy w zwalczaniu skutków powodzi. W związku z tym nie świadczyła pracy przez 3 dni. Jak należy potraktować jej nieobecność? Czy może być ona potraktowana jako nieobecność usprawiedliwiona z prawem do wynagrodzenia?
Czy zapomoga udzielona pracownikowi w związku z powodzią, wypłacona ze środków obrotowych firmy będzie korzystała ze zwolnienia ze składek ZUS?
Podmiot, który utracił znaki akcyzy w wyniku powodzi, musi przede wszystkim oszacować straty i sporządzić protokół, który będzie podstawą do wnioskowania o nowe znaki akcyzy. Nie ma bowiem możliwości dalszej sprzedaży towarów bez prawidłowych banderol. Stare, nienadające się do nałożenia banderole należy oddać w ciągu 30 dni. Niestety, koszt nabycia nowych musi ponieść podatnik, ponieważ obecne przepisy
Uznanie niewykonywania pracy w związku z powodzią za usprawiedliwioną nieobecność oraz rozwiązania mające na celu efektywną pomoc m.in. przedsiębiorcom poszkodowanym przez powódź, to główne regulacje, jakie wprowadza nowa ustawa powodziowa. Ustawa została podpisana przez prezydenta 10 października 2011 r.
Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980-1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja
Powódź, huragan lub obsunięcie ziemi w 2010 r. mogą być podstawą do wypłaty rolnikowi zasiłku celowego w wysokości od 1000 do 4000 zł. Wniosek trzeba złożyć do 30 września br. Pomoc przysługuje również tym rolnikom, którzy nie zawarli polisy z ubezpieczycielem - jednak należny im zasiłek zostanie obniżony o 50%.
Powódź jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi nie tylko w czasie jej trwania, ale również po opadnięciu wody. Długotrwałe jej skutki mogą być bardziej dotkliwe niż samo zalanie. Warto pamiętać, że po ustąpieniu wody z zalanego terenu namnażają się szkodliwe czynniki mikrobiologiczne, zwłaszcza te pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie z funduszu pożyczkowego na usunięcie szkód wyrządzonych w wyniku powodzi będzie musiał m.in.przedstawić dokumentację, na podstawie której dokonano oszacowania poniesionych strat. Ponadto możliwe będzie przesunięcie środków na naprawienie szkody w innych składnikach majątku przedsiębiorcy.
Rada Ministrów w odniesieniu do powodzi, która miała miejsce w sierpniu 2010 r., przyjęła, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz inne składki, do których poboru jest obowiązany ZUS, należne za miesiące lipiec, sierpień lub wrzesień 2010 r., opłacone przez płatnika składek poszkodowanego w następstwie tej powodzi do 31 grudnia 2010 r., uważa się za opłacone w terminie.
Ze względu na święta Wielkanocy termin rocznego rozliczenia podatku od osób prawnych w br. przesunięty jest na 2 kwietnia. W przypadku niezapłacenia w tym terminie podatku we właściwej wysokości, od daty tej naliczane będą odsetki za zwłokę.