Artykuł
Zagrożenia biologiczne w budynkach popowodziowych
Powódź jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi nie tylko w czasie jej trwania, ale również po opadnięciu wody. Długotrwałe jej skutki mogą być bardziej dotkliwe niż samo zalanie. Warto pamiętać, że po ustąpieniu wody z zalanego terenu namnażają się szkodliwe czynniki mikrobiologiczne, zwłaszcza te pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
Dr hab. n. med. Rafał L. Górny
Pracownia Zagrożeń Biologicznych, Zakład Zagrożeń Chemicznych i Pyłowych, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Każdorazowo, gdy woda pojawi się na powierzchniach materiałów konstrukcyjnych lub w ich wnętrzu, może dojść do ich mikrobiologicznego skażenia. Specjalista ds. bhp powinien wiedzieć m.in., czym grożą niewłaściwa odbudowa czy brak odpowiedniego osuszania budynku oraz brak zabezpieczenia antypleśniowego.
W zalanych wodą budynkach najczęstszym skażeniem jest zagrzybienie. Wilgoć jest kluczowym czynnikiem inicjującym skażenie mikrobiologiczne budynków. To, jaki mikroorganizm skolonizuje określone przestrzenie czy powierzchnie w środowisku wnętrz, zależy od fizycznej i chemicznej charakterystyki materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych zastosowanych w danym budynku, substancji odżywczych, jakimi poszczególne składniki tych materiałów mogą stać się dla drobnoustrojów, ale przede wszystkim od stopnia, w jakim dany materiał jest w stanie zaspokoić wymagania określonego mikroorganizmu pod względem ilości wilgoci niezbędnej do zainicjowania jego wzrostu i utrzymania późniejszego rozwoju. Wzrost mikroorganizmów jest w znacznym stopniu zależny od dostępnej dla nich wody swobodnie związanej przez siły adsorpcji i absorpcji przez przestrzenie kapilarne określonych materiałów.