Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – wrzesień 2024 r.
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2024 r.
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2024 r.
W związku ze zmianami wprowadzającymi m.in. tzw. wakacje składkowe konieczne było dostosowanie do nowych regulacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Dlatego od 1 listopada 2024 r. będą obowiązywały nowe kody tytułu ubezpieczenia dla przedsiębiorców korzystających z tego zwolnienia składkowego.
Od w 1 stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej oraz zmiany limitów podatkowych niektórych świadczeń pracowniczych. Natomiast do 17 maja 2024 r. pracodawcy mają czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymogów bhp. Poniżej przedstawiamy szczegółowe
W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.
Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych w podmiotach, w których ten organ występuje, wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Inaczej jest z obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli członek rady nadzorczej mieszka w Polsce, to obowiązkowo podlega składce zdrowotnej bez względu na
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje wiele zmian w zakresie przepisów kadrowo-płacowych. Najwięcej z nich wprowadził tzw. Polski Ład. Zmiany w zakresie rozliczania wynagrodzeń oraz nowe zasady ustalania prawa do zasiłków chorobowych to tylko najważniejsze z nich.
Płatnicy składek począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r. będą musieli rozliczać składki na nowych formularzach rozliczeniowych ZUS. Zmianie ulegnie miesięczny raport rozliczeniowy ZUS RCA oraz deklaracja ZUS DRA, natomiast wycofany zostanie raport ZUS RZA. Ponadto zmianie ulegną kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ZUS.
W związku z wprowadzeniem zmian w ustalaniu uprawnień przedsiębiorców do ulgi „mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r. konieczne stało się zmodyfikowanie zarówno kodów ubezpieczeniowych, jak i dokumentów stosowanych do rozliczeń z ZUS. W związku z tym resort pracy przygotował nowe formularze (raporty rozliczeniowe i deklaracja miesięczna) dostosowane do nowych przepisów.
Umowa zlecenia powinna zawierać m.in. zapisy dotyczące wysokości wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej oraz ustalenia co do sposobu potwierdzania przepracowanych przez niego godzin. Warto też wprowadzić do umowy zapisy dotyczące liczby godzin realizacji czynności będących jej przedmiotem. Umowa zlecenie co do zasady stanowi jednocześnie tytuł do ubezpieczeń
Do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zasadniczo może przystąpić każda osoba bez względu na to czy jest ubezpieczona obowiązkowo, czy nie posiada żadnego tytułu ubezpieczenia. Warunkiem przystąpienia do tych ubezpieczeń jest zgłoszenie na druku ZUS ZUA. Natomiast ubezpieczeniem chorobowym na zasadzie dobrowolności może zostać objęta tylko osoba dla której ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Od 1 stycznia 2018 r. w niekorzystny sposób zmienia się finansowanie przez budżet państwa umów uaktywniających zawieranych z nianiami opiekującymi się dziećmi od 20 tygodnia życia do lat 3. Dotychczas budżet państwa finansował w tym przypadku składki ZUS od podstawy wymiaru wynoszącej minimalne wynagrodzenie. Rodzice i opiekunka zaś finansowali składki ubezpieczeniowe od nadwyżki ponad tę podstawę.
Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów zostanie dodany nowy kod świadczenia/przerwy - 329 - na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Przepisy zobowiązujące do dokonania podwyższenia obowiązują jednak już od 1 stycznia 2016 r. Do czasu wejścia w życie nowego kodu, umożliwiającego odrębne rozliczenie kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego, ZUS zaleca
Zdarza się, że ZUS zwraca się do płatników o sporządzenie formularza ZUS KOA dla konkretnych ubezpieczonych. Taka sytuacja następuje wtedy, gdy na podstawie składanych dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA nie można ustalić prawidłowego okresu podlegania ubezpieczeniom. Płatnicy mają obowiązek prawidłowo wypełnić ten formularz i przekazać do właściwej jednostki terenowej ZUS.
Od 30 listopada 2013 r. płatnicy składek mogą korzystać z nowego programu Płatnik. Zmiany w funkcjonalności programu będą wprowadzane w dwóch etapach. Od 30 listopada br. płatnicy mogą korzystać z nowych kodów ubezpieczeniowych oraz nowych formularzy. Możliwość weryfikacji poprawności danych zaewidencjonowanych w ZUS będzie udostępniona w 2014 r.
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą od 1999 r. Poza zatrudnianymi pracownikami przy prowadzeniu działalności pomagają mi żona i córka. Żonę zgłosiłem do ubezpieczeń społecznych z kodem tytułu ubezpieczenia 0511xx jako osobę współpracującą przy tej działalności, natomiast córkę z kodem 0110xx jako pracownika. Czy inspektor kontroli ZUS może zakwestionować to zgłoszenie uznając, że córka powinna
Płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczeń i rozliczają składki za osoby, którym udzielili urlopu wychowawczego lub którym wypłacają zasiłek macierzyński, z wyjątkiem osób, którym zasiłek wychowawczy, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłaca ZUS.