Postanowienie SN z 13 maja 1997 r., II CKN 104/97, OSNC z 1997 r. nr 10, poz. 157
Prawidłowe zabezpieczenie przyszłych roszczeń już na etapie zawierania kontraktu przekłada się na jasne, poprawne stosunki z kontrahentem, zabezpiecza dany kontrakt, stanowiąc gwarancję odzyskania wierzytelności. Najlepszym momentem na ustalenie składu majątku kontrahenta, jego wartości oraz ustanowionych na nim ewentualnych obciążeń na rzecz innych wierzycieli jest etap przednegocjacyjny. Wiedza ta
Wierzyciel może nawet bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, co powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.
W praktyce obrotu gospodarczego coraz częściej zdarza się, iż przedsiębiorca mający kłopoty ze ściągnięciem wierzytelności, dokonuje jej sprzedaży. Z kolei nabywca wierzytelności próbuje ją wyegzekwować bądź też odsprzedaje innemu podmiotowi. Czynności te powodują określone skutki podatkowe, wokół których narosło sporo wątpliwości.
Przedstawiamy Państwu drugą część opracowania wyróżnionego w konkursie na artykuł z zakresu prawa podatkowego. Pierwsza część została opublikowana w poprzednim numerze „Doradcy” w zeszycie PDOF.