Czy rozliczyć pracę własną włożoną przez przedsiębiorcę w wytworzenie środka trwałego
Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Z początkiem 2019 r. zmieniono przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci podatników oraz wspólników spółek niebędących osobami prawnymi. W raporcie wyjaśniamy na przykładach, kiedy wynagrodzenia członków rodziny mogą być kosztem, oraz przedstawiamy zasady opłacania składek ZUS z tego tytułu.
Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenie zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?
Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek
W dniu 11 września 2018 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. W nadchodzącym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,1 proc., dając 2250 zł brutto oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 14,70 zł brutto.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Konstytucja nawiązuje w szerokim zakresie do ochrony państwa nad dobrem, jakim jest praca. Jednocześnie nakłada na państwo obowiązek prowadzenia aktywnej polityki na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy. Postanowienia zawarte w art. 24 Konstytucji RP, dotyczącym pracy, zostały rozwinięte w art. 65 konstytucji.
Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy „o zwolnieniach grupowych”? Czy znowelizowana ustawa będzie miała zastosowanie wobec wszystkich pracodawców?
Jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z powodu choroby nie przepracował w kwietniu 2013 r. ani jednego dnia. Zwolnienia lekarskie dostarczał tylko na dni, które zgodnie z harmonogramem były dla niego dniami pracy (pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym). Osoba ta jest wynagradzana stałą stawką miesięczną. Czy za soboty, niedziele i święta,