Postanowienie SN z 13 maja 1997 r., II CKN 104/97, OSNC z 1997 r. nr 10, poz. 157
Firma, która znajduje się w upadłości układowej, przy redukcji zatrudnienia musi przestrzegać przepisów ochronnych dotyczących niektórych grup pracowników, np. w wieku przedemerytalnym. Zakazy wyłączające możliwość zwolnienia tych osób nie obowiązują wyłącznie w przypadku upadłości firmy z opcją jej likwidacji.
Współpracujemy (spółka A) z kontrahentem (spółka B), wobec którego w 2002 r. zostało otwarte postępowanie układowe przy warunkach redukcji wierzytelności o 40% oraz rozłożeniu pozostałej kwoty należności na 5 lat. Nie dokonaliśmy do tej pory odpisu aktualizującego. Ponadto po dacie zatwierdzenia postępowania układowego zakupiliśmy, również na podstawie umowy przelewu wierzytelności, długi tej firmy
Zaprzestanie płacenia długów przez przedsiębiorcę nie zawsze musi prowadzić do ogłoszenia jego upadłości. Jest to bowiem rozwiązanie ostateczne, któremu zapobiec może zawarcie przez niego stosownego układu z wierzycielami. Postępowanie układowe wywiera skutki nie tylko w sferze prawa zobowiązań, lecz także prawa podatkowego.
W poprzednim numerze przedstawiliśmy Państwu sposoby zabezpieczenia niepewnej należności. Dzisiaj kontynuujemy to zagadnienie, wskazując, jakie są możliwości wyegzekwowania nieuiszczonej w terminie wierzytelności. Druga część opracowania „Jak skutecznie wyegzekwować wierzytelność” w następnym numerze „Doradcy Podatnika ”