Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-21

Podatkowe skutki postępowania układowego

Zaprzestanie płacenia długów przez przedsiębiorcę nie zawsze musi prowadzić do ogłoszenia jego upadłości. Jest to bowiem rozwiązanie ostateczne, któremu zapobiec może zawarcie przez niego stosownego układu z wierzycielami. Postępowanie układowe wywiera skutki nie tylko w sferze prawa zobowiązań, lecz także prawa podatkowego.

Postępowanie układowe może być prowadzone zarówno samodzielnie, w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz.U. Nr 93, poz. 836 ze zm.), jak i w ramach postępowania upadłościowego - na podstawie art. 171-202 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 518 ze zm.). Jego celem jest, co do zasady, stworzenie dłużnikowi, będącemu przedsiębiorcą, możliwości oddłużenia jego przedsiębiorstwa poprzez porozumienie z wierzycielami w kwestii redukcji zadłużenia bądź rozłożenia jego spłaty w czasie. Ma ono również zapobiec likwidacji przedsiębiorcy przez jego upadłość, a przez to umożliwić mu kontynuowanie działalności gospodarczej.
PRZESŁANKI DLA WSZCZĘCIA POSTĘPOWANIA UKŁADOWEGO
W myśl Prawa o postępowaniu układowym wspomniane postępowanie może być wszczęte jedynie na wniosek przedsiębiorcy, który wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności zaprzestał płacenia długów lub przewiduje zaprzestanie ich płacenia w najbliższej przyszłości i chce w związku z tym zawrzeć układ z wierzycielami. Kierowane do wierzycieli propozycje układowe obejmują odroczenie spłaty długów, rozłożenie spłaty długów na raty, zmniejszenie sumy długów, jak również wskazanie sposobu ewentualnego zabezpieczenia wykonania zobowiązań objętych układem.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 20 września 2000 r. (sygn. akt I CKN 270/00), (...) postępowanie układowe, uregulowane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U. Nr 93, poz. 836 ze zm.), jest postępowaniem prewencyjnym. Pozwala ono na zawarcie układu, który służy umożliwieniu wywiązania się przez dłużnika ze swych zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym, a w konsekwencji - zapobieżeniu jego upadłości. Cel ten może być jednak osiągnięty tylko wówczas, gdy istnieją realne szanse wykonania układu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00