Work-life balance
132 pytania o zmiany w kodeksie pracy
132 pytania o zmiany w kodeksie pracy
PROBLEM Od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r. pracownik był zatrudniony na 1/2 etatu i złożył oświadczenie, że będzie korzystał z opieki nad dzieckiem z art. 188 k.p. w wersji godzinowej. Od 1 października 2022 r. pracownikowi zmienił się wymiar etatu na 7/8 etatu. Ile godzin na dzień dzisiejszy przysługuje pracownikowi do wykorzystania opieki godzinowej nad dzieckiem, z zastrzeżeniem, że w
Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy w 2019 r.? Kiedy złożyć dokument, aby rozpocząć korzystanie z urlopu wychowawczego zgodnie z terminem wskazanym we wniosku?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko?
Nasza pracownica 17 września 2018 r. przeszła na urlop wychowawczy. Dodatkowo w tym miesiącu wykorzystała 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia za urlop okolicznościowy z tego tytułu należy przyjąć wynagrodzenie z umowy o pracę, czy wynagrodzenie rzeczywiście wypracowane do 17 września br., czyli kwotę brutto z listy płac za wrzesień?
Zatrudniamy pracownicę, która wcześniej pracowała jako niania i miała zawartą umowę uaktywniającą na okres 5 lat. Czy okres pracy na podstawie takiej umowy wlicza się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? - pyta Czytelniczka z Kielc.
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Zatrudniamy pracownika od 1 lutego 2017 r. na 1/2 etatu. W styczniu 2017 r. pracownik pracował u innego pracodawcy na 3/4 etatu i wykorzystał 4 godziny opieki na dziecko w wieku do 14 lat. Ile godzin opieki na dziecko przysługuje mu w naszym zakładzie, jeżeli zatrudniliśmy go na okres próbny do końca kwietnia 2017 r.?
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje z tego tytułu zwolnienie od pracy. Jego wymiar w ciągu roku kalendarzowego wynosi 16 godzin albo 2 dni. Za czas zwolnienia pracownik ma prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak za urlop wypoczynkowy. Należy pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje jeden wyjątek - składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej
Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie mógł zdecydować, czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14 wykorzysta w danym roku kalendarzowym w dniach czy w godzinach. Za okres takiego zwolnienia zatrudniony, tak jak dotychczas, nabędzie prawo do wynagrodzenia. Nadal z uprawnienia do dni wolnych będzie mógł skorzystać tylko jeden z rodziców (opiekunów) dziecka.
Funkcjonariusze za czas niezdolności do pracy mają prawo do wynagrodzenia w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100% uposażenia. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim może być również zweryfikowany przez bezpośredniego przełożonego albo osobę przez niego uposażoną pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.
Pracownica korzystająca z zasiłku opiekuńczego z tytułu choroby 6-letniego syna od 30 sierpnia do 15 września 2013 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie z tytułu własnej niezdolności do pracy za okres od 12 do 27 września 2013 r. Do zasiłku opiekuńczego przedłożyła również oświadczenie na druku Z-15. Czy pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy do 15 września 2013 r., a po jego zakończeniu (od 16
Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.
Niania sprawuje indywidualną opiekę nad dziećmi od 20. tygodnia życia do ukończenia przez nie 3 lat (wyjątkowo do ukończenia 4 lat). Jest ona w tym celu zatrudniana przez rodziców na podstawie umowy uaktywniającej, do której stosuje się przepisy o zleceniu odpowiednio w zakresie nieuregulowanym w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Pracownikowi, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik, który występuje o opiekę nad takim dzieckiem, pozostaje w związku małżeńskim czy partnerskim.
Sierpień 2005 r. - praca w systemie równoważnym (służby 24-godzinne + 1 służba 12-godzinna) w jednostce ratowniczo-gaśniczej. Harmonogram układa się następująco: 1.08 - 24 godziny; 4.08 - 24 godziny; 7.08 - 24 godziny; 10.08 - 24 godziny; 16.08 - 24 godziny; 19.08 -24 godziny; 22.08 - 24 godziny; 28.08 - 12 godzin. Łącznie 180 godzin. Pracodawca udziela na 16 sierpnia dzień urlopu okolicznościowego