Artykuł
Ustalanie uposażenia dla funkcjonariuszy za czas choroby
Funkcjonariusze za czas niezdolności do pracy mają prawo do wynagrodzenia w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100% uposażenia. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim może być również zweryfikowany przez bezpośredniego przełożonego albo osobę przez niego uposażoną pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.
Od 1 czerwca br. zmieniły się zasady wynagradzania funkcjonariuszy za czas niezdolności do pracy, które dotyczą:
● policjantów,
● strażaków,
● funkcjonariuszy: Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej,
● żołnierzy zawodowych.
Warto zwrócić uwagę, że zmiana przepisów w zakresie wysokości uposażenia za czas niezdolności do pracy, nie dotyczy funkcjonariuszy Służby Celnej (art. 152 ustawy o Służbie Celnej).
Funkcjonariuszom wyżej wymienionych służb przebywającym na zwolnieniu lekarskim przysługuje uposażenie za czas niezdolności do pracy, ale też sprawowania opieki nad chorym i zdrowym członkiem rodziny w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100% uposażenia. Przewidziano jednak również sytuacje, gdy funkcjonariusz zachowuje prawo do 100% uposażenia, np. z tytułu wypadku przy pracy.
Sytuacje uznawane za będące w związku z pełnieniem służby, uprawniające do 100% uposażenia za czas choroby*
* Dotyczy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR, ABW, Agencji Wywiadu i CBA.
Funkcjonariusz zachowuje prawo do pełnego uposażenia w sytuacji, gdy jest niezdolny do pracy na skutek wypadku:
● pozostającego w związku z pełnieniem służby,
● w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby.
Przykład
Funkcjonariusz Straży Granicznej we wrześniu br. przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu, którego doznał na skutek wypadku przy pracy. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do uposażenia w wysokości 100%. Gdyby na skutek wypadku pozostającego w związku ze służbą funkcjonariusz doznał stałego lub długotrwałego (przekraczającego 6 miesięcy) uszczerbku na zdrowiu, przysługiwałoby mu także jednorazowe odszkodowanie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent tego uszczerbku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right