Czy nabycie wierzytelności trudnych podlega PCC – wyrok NSA
Nabywanie wierzytelności trudnych jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wyrok NSA z 9 stycznia 2024 r., sygn.akt III FSK 3725/21.
Nabywanie wierzytelności trudnych jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wyrok NSA z 9 stycznia 2024 r., sygn.akt III FSK 3725/21.
Przychód ze zbycia wierzytelności własnej za cenę równą wartości nominalnej tej wierzytelności należy rozpoznać w kwocie netto, czyli bez VAT (wyrok NSA z 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 211/21).
Zamierzam sprzedać wierzytelność wymagalną z tytułu działalności handlowej. Podmiot sprzedający, jak i nabywający są podatnikami VAT. Wierzytelności są zbywane za 80 proc. ich wartości. Nabywca nie zobowiązuje się do żadnych dodatkowych usług na moją rzecz. Czy z tytułu tej operacji powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych? Sprzedaż wierzytelności dokonywana będzie poprzez
Ze zwolnienia z VAT korzystają usługi zarządzania pożyczkami przez pożyczkodawcę. Po cesji wierzytelności pożyczkowej pożyczkodawca może świadczyć usługi zarządzania tą wierzytelnością, ale wykonywane usługi nie korzystają już ze zwolnienia z VAT - wyrok NSA z 19 listopada 2020 r. (sygn. akt I FSK 315/18).
Zdarzają się przypadki, że kontrahent nie zapłaci faktury, a wyegzekwowanie od niego tego zobowiązania staje się niemożliwe. Na gruncie ustawy o PIT oraz ustawy o CIT istnieje możliwość zaliczenia takich wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w podatku VAT możliwe jest skorzystanie z ulgi złe długi.
Jaki jest zakres odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązań? Czy kary umowne i odszkodowania są kosztem? Koszty egzekucyjne - dla kogo są kosztem?
Kiedy powstaje przychód? Jak obliczyć podstawę opodatkowania? Obrót wierzytelnościami a VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych.
Przedstawiamy Państwu drugą część opracowania wyróżnionego w konkursie na artykuł z zakresu prawa podatkowego. Pierwsza część została opublikowana w poprzednim numerze „Doradcy” w zeszycie PDOF.
Zmiany wprowadzone ustawą z 11 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 39, poz. 459) spowodowały, iż m.in. na gruncie prawa podatkowego zakończyła byt prawny hipoteka ustawowa.