Jednostka budżetowa a obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE
Podatnik zamierza założyć jednoosobową działalność gospodarczą i podpisać umowę o świadczenie usług jako kierowca z FlixBusem na rzecz którego będzie wystawiał faktury za swoje usługi. Autobusy kursują po Polsce, ale także po innych krajach UE. W Polsce podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Czy podatnik, który wykonuje swoją działalność poza granicami Polski,
PROBLEM Usługodawca: Spółka „matka” z siedzibą w Niemczech posiadająca NIP polski i jest na tzw. „białej liście” jako czynny podatnik VAT w Polsce , ale Usługodawca posiada oddział Sp. z o.o. w Polsce, który nie figuruje na białej liście. Usługobiorca: czynny podatnik VAT z siedzibą w Polsce. Kto powinien być stroną umowy od strony Zleceniodawcy: oddział przedsiębiorcy zagranicznego spółka z. o.o.
Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.
W jednym gospodarstwie rolnym może być dwóch podatników VAT. Polskie regulacje, z których wynika co innego, są sprzeczne z przepisami unijnymi - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE
Samofakturowanie to jedna z możliwości dokumentowania sprzedaży towarów i usług. Na czym polega i kto może stosować? Jak wystawiać korektę i duplikat faktury w procesie samofakturowania? Jak numerować faktury? Jak uwzględniać w JPK_VAT?
Jeżeli aport podlega opodatkowaniu VAT, to przychodem wnoszącego go podatnika jest wartość udziałów odpowiadająca wartości netto aportu, czyli bez VAT - wyrok NSA z 19 lutego 2019 r., sygn. akt II FSK 583/17.
W ramach mechanizmu podzielonej płatności (split payment) wszyscy podatnicy VAT, którzy posiadają rachunki rozliczeniowe lub rachunki w SKOK otwarte w związku z prowadzoną działalnością, mają otwarte specjalne konta tzw. rachunki VAT. Środki które trafią na ten rachunek mogą zostać uwolnione, ale decyduje o tym naczelnik urzędu skarbowego.
Czy w sytuacji, gdy spółka sprzedaje towary swojemu oddziałowi, są podstawy do naliczenia VAT?
W numerze 42. „Doradcy Podatnika” rozpoczęliśmy cykl publikacji poświęconych zasadom funkcjonowania podatku od towarów i usług w Unii Europejskiej oraz znaczeniu VI Dyrektywy dla kształtowania VAT w Polsce. W tym tygodniu zaprezentujemy problematykę podmiotów zobowiązanych do zapłaty podatku, natomiast w następnym numerze podejmiemy temat ustalania miejsca dokonania transakcji i miejsca opodatkowania
W obrocie gospodarczym bardzo często osoby prawne przekazują odpłatnie towary oraz świadczą usługi na rzecz swoich zakładów. Czynności te nie są sprzedażą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.