Czy wydatki na utylizację towarów dostarczonych kontrahentowi są kosztem podatkowym
Jednostki gospodarcze podczas swojej działalności gospodarczej nabywają materiały, towary i usługi, aby realizować cele, do jakich zostały powołane, tj. prowadzić działalność produkcyjną, usługową lub handlową. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie prowadzą odrębnej ewidencji towarów i materiałów dla celów podatku dochodowego. Do rozliczeń podatkowych wykorzystują oni ewidencję prowadzoną dla
Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Użytkownik takiego gruntu może z niego korzystać, z wyłączeniem innych osób, oraz rozporządzać tym prawem. Użytkowanie wieczyste jest więc prawem rzeczowym zbywalnym.
Z początkiem 2011 r. powinniśmy się spodziewać zmian w podstawowych aktach prawnych będących szkieletem konstrukcji polskiego systemu prawa podatkowego. Mowa tu m.in. o updof, updop i ustawie o VAT. Ze względu na ciężar nowelizowanej materii wydawać by się mogło, że prace nad wspomnianymi ustawami są już zakończone. Nic bardziej mylnego. Prace nad tymi ustawami nadal trwają. Na dzisiaj możemy niemalże
Jaką stawkę VAT należy stosować do usług transportu żywca? Pracuję w firmie, która zajmuje się skupem i sprzedażą żywca. Podstawową działalnością firmy jest właśnie skup i sprzedaż żywca - w 90%. Pozostałe 10% to transport (PKD6024B). Nadmieniam jednocześnie, że firma dokonuje także samej usługi transportu żywca na zlecenie klienta.
Mąż prowadzi działalność gospodarczą - hurtownię i sklep. Żona jest zarejestrowana jako osoba współpracująca. Teraz żona zamierza założyć własną działalność gospodarczą i prowadzić ten sklep. Mąż będzie prowadził tylko hurtownię. Czy przekazanie towarów, środków trwałych pomiędzy małżonkami będzie objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Prowadzimy księgowość za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: pkpir). Zamawiamy u dostawcy towar ze wskazaniem adresu wysyłkowego towaru do firmy X. W dniu wysyłki towaru do firmy X, zostaje wystawiona i wysłana pocztą faktura VAT na nas jako zamawiającego i płatnika. Wysyłka kurierska dociera do odbiorcy, tj. firmy X, w dniu następnym. Faktura VAT oryginał dociera do nas pocztą
Na początku października dokonaliśmy sprzedaży towarów spółce, która w zamian za otrzymane towary przeprowadzi remont budynku naszej firmy. Prace remontowe będą prowadzone w listopadzie. Z przedstawionego kosztorysu wynika, że wartość prac remontowych przekroczy wartość towarów. Różnica zostanie uregulowana po wykonaniu prac. Jak powinniśmy udokumentować i rozliczyć te transakcje?
Co to jest refakturowanie? Kiedy możliwa jest odrębna sprzedaż czynności pomocniczych? Czy można dokonać refakturowania należności publicznoprawnych?
Coraz częściej na krajowych drogach mają miejsce kradzieże ładunku lub zaginięcie całego środka transportu. Aby zminimalizować powstałą stratę, warto skorzystać z oferty towarzystw ubezpieczeniowych.
Warto dobrze poznać, jakie obowiązki spoczywają na ubezpieczającym po wystąpieniu szkody. W innym razie można spotkać się nawet z odmową wypłaty odszkodowania.