Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT
Z początkiem 2011 r. powinniśmy się spodziewać zmian w podstawowych aktach prawnych będących szkieletem konstrukcji polskiego systemu prawa podatkowego. Mowa tu m.in. o updof, updop i ustawie o VAT. Ze względu na ciężar nowelizowanej materii wydawać by się mogło, że prace nad wspomnianymi ustawami są już zakończone. Nic bardziej mylnego. Prace nad tymi ustawami nadal trwają. Na dzisiaj możemy niemalże ze 100% pewnością stwierdzić, że od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać m.in. przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany czeka obecnie tylko na podpis Prezydenta. Nowelizacja spowoduje konieczność "przetłumaczenia" istniejących obecnie zwolnień w podatku od towarów i usług i wymusza zmiany w tym zakresie.
W opracowaniu tym przedstawiamy skutki zmian w ustawie o VAT, z jakimi będziemy mieli do czynienia w 2011 r. w odniesieniu do zwolnień podatkowych. Zaznaczmy jednak, że nie jest to wyłączna materia ustawy o VAT, która zostanie objęta nowelizacją. Zmiany wprowadzone w ustawie o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy będą omawiane na bieżąco na łamach "MONITORA księgowego". Zmiany wprowadzane w przepisach podatkowych na przełomie 2010 i 2011 r. będą szczegółowo przedstawione w dodatku do Mk nr 1/2011 "Przewodnik po zmianach 2010/2011".
Zmiana definicji towaru
Prawodawca zdecydował się na zmianę definicji , która znajduje się w ramach tzw. słowniczka wyrażeń ustawowych. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. za towar uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.