Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1949-1968
Pracownik ubiegający się o wypłatę emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi do wniosku załączyć odpowiednie dokumenty uzasadniające prawo do tego świadczenia i jego wysokość.
Pracownicy, która ukończyła 55 lat, legitymującej się 20-letnim ogólnym stażem pracy, i pracownikowi, który ukończył 60 rok życia, posiadającemu 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, którzy przepracowali w tych okresach co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach, przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury w obniżonym wieku.
Pracownik zatrudniony na stanowisku związanym z pracą w szczególnych warunkach korzysta z urlopu wychowawczego. Czy czas, kiedy ten pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach – pyta Czytelniczka z Włocławka.
Z pracownikiem naszego przedsiębiorstwa, zatrudnionym w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, za którego mamy obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, chcemy zawrzeć dodatkową umowę. Nie wiemy jeszcze, jaki dokładnie będzie zakres zadań — ale będzie to albo kolejna umowa o pracę, albo umowa zlecenia. Praca na podstawie dodatkowej umowy nie będzie jednak
Czy po zmianach przepisów obowiązują te same kryteria ustalające prawo do wcześniejszej emerytury? Czy przekształcenie lub restrukturyzacja zakładu pracy ma wpływ na uprawnienia pracownicze?