Rachunki, kredyty i pożyczki bankowe oraz ich oferta rynkowa
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych
Zarówno w literaturze, jak i w praktyce gospodarczej faktoring jest traktowany jako pewien pakiet usług kumulujący w sobie funkcje: finansowania transakcji z odroczonym terminem płatności, zabezpieczenia ryzyka niewypłacalności odbiorców, zarządzania należnościami. Jest on adresowany zasadniczo do wszystkich branż i segmentów rynku, w których sprzedaż jest realizowana na warunkach odroczonej płatności
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza nabyć pakiet akcji spółki akcyjnej. W tym celu zaciągnęła kredyt w banku. Czy w takiej sytuacji odsetki od kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, czy też koszt odsetek staje się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia akcji?
Jakie są zalety i wady leasingu w stosunku do kredytu bankowego? Jak obliczyć całkowity koszt umowy leasingu?
Jakie czynniki należy analizować wybierając między leasingiem a zakupem środków trwałych? Kiedy korzystniejszy jest zakup, a kiedy umowa leasingu?