Kredyt zabezpieczony polisą
Kredyt zabezpieczony polisą
Dariusz Mitrowski broker ubezpieczeniowy w INS BROKER Sp. z o.o.
Coraz częściej klient starający się w banku o kredyt, obok innych dokumentów i zabezpieczeń, jest proszony o przedstawienie polisy na życie i przelanie z niej praw na bank umową cesji.
Polisa może mieć dwojakie zastosowanie: 1) jako dokument posiadający pewną wartość z tytułu zgromadzonego na polisie kapitału, 2) jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec banku w przypadku śmierci kredytobiorcy.
Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia sporadycznie z prozaicznego powodu bardzo niewiele polis wykupionych w Polsce ma znaczną wartość ze względu na relatywnie niskie średnie składki i krótki czas życia polis. Można w ten sposób wykorzystać polisy inwestycyjne wykupione za dużą składkę jednorazową. Wtedy, nie zrywając umowy ubezpieczenia, możemy je przedstawić w banku jako jeden z elementów zabezpieczenia. Niektóre polisy mają zawartą w sobie możliwość wypłaty części zgromadzonego kapitału i późniejszego zwrotu w ratach to nic innego, jak zaciągnięcie kredytu u własnego ubezpieczyciela. Należy tylko sprawdzić, jakie odsetki naliczy nam towarzystwo.
Zdecydowanie częściej możemy spotkać się z drugą sytuacją, gdy starając się w banku o kredyt, musimy też ubezpieczyć się na życie na sumę ubezpieczenia równą kwocie kredytu. Szczególnie chętnie banki sięgają po ten instrument finansowy w przypadku kredytów hipotecznych i przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu. W razie śmierci kredytobiorcy zadłużenie spłaca towarzystwo ubezpieczeniowe, odpada więc kwestia windykacji należności mogąca wiązać się z koniecznością eksmisji i sprzedaży mieszkania czy domu. Rozwiązanie jest więc genialnie proste i dające korzyści wszystkim stronom.