Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-16

Kredyt czy leasing - co wybrać?

Jakie czynniki należy analizować wybierając między leasingiem a zakupem środków trwałych? Kiedy korzystniejszy jest zakup, a kiedy umowa leasingu?

dr Mieczysław Staniszewski
zastępca naczelnika urzędu skarbowego
prawo.autorzy@infor.pl
Podejmując decyzje dotyczące pozyskiwania rzeczowych składników majątkowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej podatnik powinien zwracać uwagę nie tylko na ich przydatność gospodarczą, ale również na zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ich nabycie.
Podstawową formą pozyskiwania rzeczowych składników majątkowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej jest oczywiście zakup. Istnieją jednak alternatywne źródła pozyskiwania środków trwałych, wśród których największą popularnością cieszą się umowy leasingu.
Wybór optymalnej formy pozyskania środków trwałych zależy od wielu czynników, na które podatnik powinien zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.
Zakup i leasing a koszty podatkowe
Zakup środka trwałego łączy się z koniecznością zgromadzenia znacznych środków pieniężnych. Mogą to być środki własne lub z zaciągniętego kredytu. Niezależnie jednak od tego, z jakich środków zakup rzeczowych składników majątkowych zaliczanych do środków trwałych będzie finansowany, będą to zawsze wydatki o charakterze inwestycyjnym, które, co do zasady (na podstawie art. 23 ust. 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), są z kosztów uzyskania przychodu wyłączone. Wydatki te zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00