Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada
      aktualna

      Czy firma spełnia kryteria do sporządzenia sprawozdania finansowego dla małych jednostek zgodnie z art. 3 ust. 1d ustawy o rachunkowości

      Proszę o interpretację art. 3 ust 1d ustawy o rachunkowości. Jednostkami małymi w rozumieniu ustawy są jednostki, o których mowa w ust. 1c, które: 1) za poprzedni rok obrotowy sporządziły sprawozdanie finansowe z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5 oraz 2) w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe

    • comment
      Porada
      aktualna

      Czy polska firma świadcząca usługi na terytorium Niemiec podlega opodatkowaniu VAT

      PROBLEM Polska firma na ryczałcie, niezarejestrowana do VAT świadczy usługi instalacji fotowoltaicznej. Wystawiła fakturę za montaż instalacji dla polskiego kontrahenta, ale usługa była wykonywana na terenie Niemiec. Co w takim przypadku z VAT i podatkiem? Czy ciąży obowiązek rejestracji w Niemczech?

    • comment
      Artykuł

      Jeśli nie masz wyjścia, to rozważ restrukturyzację albo upadłość

      Ostatnie kryzysowe lata sprawiły, że wiele firm znalazło się pod ścianą i dziś biją się z myślami, czy to nie czas na formalną restrukturyzację. Jak ją przeprowadzić? Jaki rodzaj procedury wybrać? Czy można uzyskać pomoc państwa? I co, gdy widmo upadłości coraz bliżej. O tym wszystkim już dziś w kolejnych radach na czas kryzysu. Restrukturyzacja to procedura, która ma wspomóc przedsiębiorcę w przezwyciężeniu

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Oświadczenie umożliwi ponowną wypłatę świadczenia postojowego

      Znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej przedłużają możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego. W tym celu niezbędne będzie złożenie specjalnego oświadczenia do złożonego już wcześniej wniosku, że sytuacja materialna wykazana w tym wniosku nie uległa poprawie.

    • comment
      Artykuł

      Świadczenie postojowe w czasie koronawirusa – komu przysługuje i na jakich warunkach?

      Świadczenie postojowe (specjalny zasiłek postojowy) to jedno z rozwiązań przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Świadczenie to zostało wprowadzone w celu złagodzenia skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Jego maksymalna wysokość to 2080 zł. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z tej pomocy?

    • comment
      Artykuł

      Ulga na złe długi w podatkach dochodowych (PIT, CIT) od 1 stycznia 2020 r.

      Z początkiem roku 2020 pojawią się nowe regulacje, których celem jest wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych. Zakłada się m.in. wprowadzenie ulgi na złe długi na gruncie podatków dochodowych (PIT, CIT), czyli możliwość pomniejszenia przez wierzyciela podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana

    • comment
      Artykuł

      Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

      W myśl ustawy o rachunkowości, w połowie roku kalendarzowego, należy dopełniać obowiązków dotyczących dokumentacji finansowej. Wynika to z sześciomiesięcznego terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego, ustanowionego przez ustawodawcę.

    • comment
      Artykuł

      Kiedy członek rodziny staje się współpracownikiem

      Przepisy prawa przedsiębiorców określają kryteria, kiedy członka rodziny uznaje się za osobę współpracującą. Zawarcie przez przedsiębiorcę współpracy z taką osobą może przybrać formę umowy o pracę, umowy zlecenia, ale może też być bezumowne. Co istotne, od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie osoby współpracującej stanowi koszt podatkowy.

    • comment
      Artykuł

      Właściwość urzędów skarbowych – duże i małe urzędy skarbowe

      W celu usprawnienia działania urzędów skarbowych funkcjonują urzędy wyspecjalizowane, zwane potocznie dużymi urzędami skarbowymi. Ich zadanie polega na obsłudze wyszczególnionej grupy podmiotów. Kiedy duży urząd skarbowy staje się właściwym dla podatnika?

    • comment
      Artykuł

      Czy faktura może stanowić dowód zawarcia umowy?

      Faktura VAT jest powszechnie przyjętym dokumentem rozliczeniowym, który umożliwia podjęcie czynności zmierzających do spełnienia świadczenia. Jako dokument rozrachunkowy nie stanowi dowodu wykonania umowy, dowodzi jedynie, że jej wystawca złożył oświadczenie o treści w niej zawartej.

    • comment
      Artykuł

      Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu

      Konstytucja Biznesu to zawarty w pakiecie 5 ustaw zbiór przepisów, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia własnego biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Największe zmiany wprowadzono dla przedsiębiorców, którzy zaczynają prowadzenie własnej działalności. Dla nich przewidziano tzw. ulgę na start, polegającą na półrocznym zwolnieniu z opłacania części obowiązkowych

    • comment
      Artykuł

      Polskie mity na temat rajów podatkowych

      Zbyt wysokie podatki lub zbyt rozbudowane i skomplikowane przepisy podatkowe (a często obie te rzeczy naraz) obowiązujące na terenie konkretnego kraju, często skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania bardziej przyjaznej dla biznesu jurysdykcji. Zdarza się, że w takiej sytuacji ich wzrok pada na tzw. „raje podatkowe”.

    • comment
      Artykuł

      Korzyści podatkowe z założenia spółki w USA (Delaware, Wyoming)

      Główną zaletą spółki założonej w Delaware jest to, że nie płaci ona podatku dochodowego, podatku VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Dochody osiągane z tytułu działalności spółki nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Brak też wymogów w zakresie minimalnego kapitału, a prowadzenie księgowości nie jest obowiązkowe. Równie atrakcyjnym podatkowo dla utworzenia spółki jest stan Wyoming.

    • comment
      Artykuł

      Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong

      Niestabilne prawo, wzrastające obciążenia podatkowe, nowe obowiązki wobec fiskusa itd. Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwego życia. W tym kontekście interesującym rozwiązaniem jest przeniesienie działalności gospodarczej do innego kraju. Przyjazne systemy podatkowe posiada m.in. Anguilla i Hongkong.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Spółki jawne i spółki z o.o. w obrocie gospodarczym

      Spółka jawna wśród spółek osobowych oraz spółka z o.o. wśród spółek kapitałowych stanowią podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Pozycja spółki z o.o. w obrocie gospodarczym została ugruntowana już na początku transformacji ustrojowej i gospodarczej w Polsce. Jest ona najpowszechniej występującą w obrocie gospodarczym spółką kapitałową. Tak częsty wybór spółki z o.o. jako

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00