Data publikacji: 20.05.2003
Spółki jawne i spółki z o.o. w obrocie gospodarczym
Spółka jawna wśród spółek osobowych oraz spółka z o.o. wśród spółek kapitałowych stanowią podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Pozycja spółki z o.o. w obrocie gospodarczym została ugruntowana już na początku transformacji ustrojowej i gospodarczej w Polsce. Jest ona najpowszechniej występującą w obrocie gospodarczym spółką kapitałową. Tak częsty wybór spółki z o.o. jako formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce zarówno przez osoby krajowe, jak i zagraniczne spowodowany jest kilkoma przyczynami. Za takim wyborem przemawia brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, minimalna wysokość kapitału zakładowego, a zatem również środków finansowych lub rzeczowych koniecznych dla założenia spółki (obecnie - 50 000 zł, a poprzednio 4000 zł). Ponadto o atrakcyjności spółki z o.o. decydują niezwykle elastyczne uregulowania zawarte w przepisach k.s.h., pozwalające na wprowadzenie do spółki wielu elementów osobowych, przy jednoczesnym zachowaniu jej kapitałowego charakteru powiązanego z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.
Katarzyna Jagiełło-Jakubaszek, Marcin Jakubaszek
Stan prawny na 20 maja 2003 r.
Odmiennie kształtowała się dotychczas sytuacja spółki jawnej, która przez długi okres ustępowała miejsca w obrocie gospodarczym spółce cywilnej. Odebranie spółce cywilnej przymiotu przedsiębiorcy, a co za tym idzie zdolności upadłościowej oraz wprowadzenie przez
k.s.h. regulacji zobowiązującej do przekształcenia spółek cywilnych prowadzących przedsiębiorstwo większych rozmiarów w spółki jawne spowodowało, iż spółka jawna odzyskała przewidziane dla niej miejsce w obrocie gospodarczym. Ostatnie lata wskazują na znaczny wzrost zainteresowania formą spółki jawnej. Niewątpliwie w najbliższym czasie zwiększy się liczba spółek jawnych występujących w obrocie gospodarczym, a tym samym nastąpi wzrost znaczenia tej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Spowodowane jest to klasyczną postacią spółki jawnej jako spółki osobowej, jej wyczerpującym uregulowaniem w przepisach, brakiem jakichkolwiek wymogów co do wysokości wkładów, a także dopuszczeniem zmian składu osobowego spó- łek jawnych, co przyczyniło się do nadania tej spółce znacznie elastyczniejszej struktury.