Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-19

poradnik na czas kryzysu

Jeśli nie masz wyjścia, to rozważ restrukturyzację albo upadłość

Ostatnie kryzysowe lata sprawiły, że wiele firm znalazło się pod ścianą i dziś biją się z myślami, czy to nie czas na formalną restrukturyzację. Jak ją przeprowadzić? Jaki rodzaj procedury wybrać? Czy można uzyskać pomoc państwa? I co, gdy widmo upadłości coraz bliżej. O tym wszystkim już dziś w kolejnych radach na czas kryzysu.

Rozwiązania dla firm pogrążonych w kryzysie

Restrukturyzacja to procedura, która ma wspomóc przedsiębiorcę w przezwyciężeniu problemów finansowych. Wdrożona we właściwym momencie pozwala postawić firmę na nogi oraz uchronić przed upadłością ‒ podziałem majątku między wierzycieli i zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej

Ubiegły rok pod wieloma względami zostanie zapamiętany jako czas niezwykle trudny. Upłynął pod znakiem inwazji Rosji na Ukrainę, negatywnych skutków gospodarczych pandemii koronawirusa, rosnącej inflacji i problemów energetycznych. Słowem, był to okres kryzysowy. W tych warunkach sytuacja ekonomiczna wielu przedsiębiorców ulegała znacznemu pogorszeniu. Część z nich, bez wsparcia z zewnątrz, już napotkała albo niebawem napotka poważne trudności z regulowaniem swoich zobowiązań i jednoczesnym ponoszeniem bieżących kosztów działalności gospodarczej.

Warto zatem, zarówno występując w roli dłużnika, jak i wierzyciela, mieć świadomość dostępnych na rodzimym podwórku instrumentów prawnych wspomagających przedsiębiorcę w przezwyciężeniu problemów z obsługą swojego zadłużenia.

Podstawowym aktem prawnym regulującym powyższe kwestie jest ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2309). Oferuje ona przedsiębiorcom znajdującym się w kryzysie finansowym cztery różne, szyte na miarę potrzeb, postępowania restrukturyzacyjne. Każde z nich łączy jeden wspólny mianownik – układ zawierany z wierzycielami. W praktyce chodzi o to, aby dłużnik, przy wsparciu profesjonalisty (doradcy restrukturyzacyjnego), usiadł do stołu z wierzycielami i wspólnie z nimi ustalił zasady spłaty zadłużenia oraz program naprawy swojego przedsiębiorstwa. Cały proces toczy się według ram formalnych wyznaczonych ustawą, a finalnie każdej sprawie przygląda się sąd i weryfikuje, czy procedura odbyła się zgodnie z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00