Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Od 1 marca 2023 r. rozpocznie się automatyczny zapis do pracowniczych planów kapitałowych

      Firmy, które wdrożyły PPK, zostały objęte dodatkowymi obowiązkami związanymi z autozapisem do tego programu. W związku z tym będą musiały powiadomić osoby które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK, że ponownie zostaną one automatycznie zapisane do programu, chyba że po raz kolejny złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK. Dotychczas złożone deklaracje stracą bowiem ważność 28 lutego 2023

    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Od 1 kwietnia 2023 r. nastąpi automatyczne wznowienie wpłat do PPK

      1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy, które nakładają na podmioty zatrudniające przeprowadzenie w 2023 r. tzw. automatycznego zapisu do pracowniczych planów kapitałowych osób zatrudnionych (w tym uczestników PPK), którzy wcześniej zrezygnowali z tej formy oszczędzania. Wszystkie deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK dotychczas złożone są ważne tylko do 28 lutego 2023 r.

    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Zmiany w programie PPK od 4 czerwca 2022 r.

      Od 4 czerwca 2022 r. obowiązują zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Nowe regulacje nie zmieniają istoty dotychczasowych rozwiązań. Mają natomiast za zadanie uprościć oraz doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy. Nowelizacja dopuszcza możliwość wcześniejszego zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej. Nakłada też obowiązek przekazania na żądanie PFR

    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Zmiany obowiązków pracodawców w zakresie PPK

      W przepisach regulujących pracownicze plany kapitałowe (PPK) wprowadzono wiele zmian, m.in. doprecyzowano część przepisów, które w praktyce budziły wątpliwości. Uregulowano zasady zwrotu wpłat nienależnie naliczonych, pobranych i przekazanych do instytucji finansowej, a także umożliwiono zawarcie umowy o prowadzenie PPK już po upływie 14 dni zatrudnienia pracownika (zleceniobiorcy). Znowelizowane przepisy

    • comment
      Artykuł
      nieaktualny

      PPK po wdrożeniu – odpowiedzi na pytania z praktyki

      Pracownicze plany kapitałowe stały się z początkiem 2021 r. faktem we wszystkich grupach podmiotów zatrudniających. Zawarto umowy o zarządzanie PPK, dotychczas zatrudnione osoby zostały objęte umowami o prowadzenie PPK. Nie zakończyło to problemów dotyczących realizacji obowiązków wynikających z ustawy o PPK. W zgłaszanych do redakcji pytaniach najczęściej pojawiają się kwestie związane z: deklaracjami

    • comment
      Artykuł
      nieaktualny

      PPK – zakończenie wdrażania programu i pierwsze rozliczenia

      W pierwszej połowie 2021 r. zrealizowany zostanie IV etap (ostatni) wdrażania pracowniczych planów kapitałowych. Systemem tym zostaną objęte podmioty zatrudniające będące jednostkami sektora finansów publicznych oraz pozostałe podmioty m.in. małe firmy zatrudniające na 31 grudnia 2019 r. mniej niż 20 osób. PPK będą też musiały tworzyć podmioty zatrudniające, które rozpoczęły działalność w 2021 r.

    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

      Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zobowiązuje pracodawcę do odpowiedzi. PFR sprawdzi, czy podmioty, które powinny wdrożyć PPK, nie zapomniały o tym obowiązku. Te, które nie zawarły w terminie umowy o zarządzanie PPK, otrzymają stosowne przypomnienia.

    • comment
      Artykuł
      nieaktualny

      Jednostki sektora finansów publicznych muszą zawrzeć umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do 26 marca 2021 r.

      1 stycznia 2021 r. przepisami ustawy o PPK objęte zostały dwie ostatnie grupy podmiotów zatrudniających - jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostałe podmioty zatrudniające, tzn. te, które wcześniej nie zostały jeszcze włączone do systemu PPK. Podmioty zatrudniające z sektora finansów publicznych muszą najpóźniej 26 marca 2021 r. zawrzeć umowy o zarządzanie PPK, a najpóźniej 10 kwietnia 2021

    • comment
      Porada
      aktualna
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

      Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

    • comment
      Artykuł

      Naliczanie składek PPK [PORADNIK]

      Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek

    • comment
      Artykuł

      Jak przygotować się do zmian 2021 w prawie pracy i ZUS

      W 2021 r. wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą płacy minimalnej oraz informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło. W 2021 r. również kolejne grupy pracodawców (zatrudniających mniej niż 20 osób oraz ze sfery budżetowej) będą musiały wdrożyć program pracowniczych planów kapitałowych.

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych a PPK

      Na stronie Urzędu Zamówień publicznych pojawiła się zakładka „Nowe Pzp”. W zakładce tej dostępne są m.in. informacje przekazane w formie pytań i odpowiedzi. Na uwagę zasługują zwłaszcza wyjaśnienia związane z zamówieniami dotyczącymi zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

    • comment
      Artykuł

      27 października - termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK

      27 października 2020 r. mija ostateczny termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca do 25 września nie wybrał w porozumieniu z przedstawicielami pracowników instytucji finansowej zarządzającej PPK, musi zrobić to sam. Co grozi za niedotrzymanie terminu 27 października?

    • comment
      Artykuł

      Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

      Ustawa o PPK nie ogranicza liczby rachunków PPK, które mogą być założone dla jednej osoby. Tylko od pracownika zależy jednak na ilu rachunkach „trzymał” będzie swoje oszczędności. Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

    • comment
      Artykuł

      PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

      Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

    • comment
      Artykuł

      PPK to nie emerytura

      Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to organizowany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo - system długoterminowego oszczędzania z przeznaczeniem na wypłatę po 60. roku życiu. Program umożliwia gromadzenie dodatkowych prywatnych oszczędności, które w przyszłości uzupełnią poziom świadczeń emerytalnych otrzymywanych z systemu publicznego.

    • comment
      Artykuł

      PPK dla podmiotów zatrudniających – odpowiedzi na 12 pytań z praktyki

      Od 1 lipca 2020 r. do systemu PPK została włączona kolejna grupa podmiotów zatrudniających - firmy, które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały od 20 do 49 osób. Z kolei na mocy ustawy o COVID-19 przedłużono termin na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK dla podmiotów z poprzedniego etapu tworzenia PPK, czyli podmiotów 50+. Zarówno podmioty 20+, jak i podmioty 50+ muszą zawrzeć stosowne umowy

    • comment
      Artykuł

      Terminy w PPK

      W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

    • comment
      Artykuł

      Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK?

      Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

    • comment
      Artykuł

      Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

      Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00