Zmiany w programie PPK od 4 czerwca 2022 r.
Od 4 czerwca 2022 r. obowiązują zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Nowe regulacje nie zmieniają istoty dotychczasowych rozwiązań. Mają natomiast za zadanie uprościć oraz doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy. Nowelizacja dopuszcza możliwość wcześniejszego zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej. Nakłada też obowiązek przekazania na żądanie PFR oświadczenia o spełnieniu warunków wyłączających spod obowiązku stosowania ustawy o PPK.
Pracownicze plany kapitałowe zostały utworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK, z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60 roku życia oraz na inne cele określone w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm., dalej: ustawa o PPK). Najnowsze zmiany w ustawie o PPK wprowadzono na mocy ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079). Mają one charakter głównie porządkujący i doprecyzowujący, jednak w niektórych aspektach oznaczają istotne konsekwencje w zakresie praktyki prowadzenia PPK przez podmioty zatrudniające.
Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących PPK to:
- możliwość wcześniejszego „zapisania” pracownika do PPK - już po 14 dniach zatrudnienia (maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla osoby zatrudnionej pozostaje bez zmian),
- uregulowanie trybu zwrotu nienależnych wpłat do PPK,
- ujednolicenie terminów dokonywania wpłat do PPK i obowiązywania deklaracji składanych przez uczestników PPK,
- obowiązek informowania - na wezwanie PFR - o spełnieniu przesłanek do niestosowania ustawy o PPK,
- nadanie płatnikowi składek na ubezpieczenia społeczne statusu podmiotu zatrudniającego - w przypadku gdy pracodawca/zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON),
- nadanie Państwowej Inspekcji Pracy uprawnienia do ścigania wykroczeń polegających na nakłanianiu osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w PPK.