Naliczanie składek PPK [PORADNIK]
Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek za czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy? Jak prawidłowo naliczyć pierwszą składkę PPK? Poradnik wskazuje konkretny przykład, jak zrobić to krok po kroku.
Składki PPK - naliczanie
Ustawa o PPK (Pracowniczych Planach Kapitałowych) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. W związku z wejściem w życie nowej ustawy, po stronie pracodawcy a w praktyce działów kadrowo-płacowych ciąży nowy obowiązek, czyli naliczanie składek PPK. W praktyce pojawiło się już mnóstwo pytań dotyczących naliczania składek PPK, na które odpowiadam w niniejszym artykule. Jest to pierwszy artykuł z planowanych trzech, które przygotowuję dla czytelników.
Z artykułu dowiesz się:
- na podstawie jakiego przepisu składka powinna być zaokrąglona;
- od kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki jest zobowiązane do zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK;
- czy należy naliczać i pobierać wpłaty na PPK również od dofinansowania otrzymywanego od NFZ;
- czy przystąpienie członka zarządu do PPK wymaga zmiany kontraktu menedżerskiego w zakresie wysokości wynagrodzenia brutto;
- jakie są konsekwencje sfinansowania składek jeśli nie było podstawy do ich finansowania;
- czy pracodawca prawidłowo nalicza składkę na PPK (przykładowe obliczenia).
Zaokrąglanie wpłat do PPK
- Przepisy ustawy o PPK określają zasady naliczania składek PPK, jednak nie określają zasad zaokrąglania wpłat do PPK. Na podstawie jakiego przepisu składka powinna być zaokrąglona do 10 gr, a nie pozostawiona z dokładnością do 1 gr?