Prawo pozwala nałożyć grzywnę na więcej niż jedną osobę za zawieranie umów cywilnoprawnych
Specjalna checklista pomoże inspektorowi pracy ocenić, czy powinien nakazać pracodawcy przekształcenie umowy cywilnej w umowę o pracę. Choć projekt znajduje się dopiero na etapie uzgodnień, już wzbudza kontrowersje
W szarej strefie nastąpiła zwyżka. Ze statystyk inspekcji pracy za ubiegły rok wynika, że przypadków nielegalnego powierzania pracy jest znacząco więcej niż w latach poprzednich. Winą za taki stan rzeczy firmy obarczają m.in. inflację i podwyżki płacy minimalnej
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika?
Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym nawiązywanym między pracodawcą a pracownikiem. Mimo jego powszechności wciąż pojawiają się wątpliwości, a także nieprawidłowości przy jego nawiązywaniu.
Decydując się na zatrudnienie osoby młodocianej należy uważnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania takich pracowników - są oni bowiem szczególnie chronieni przez prawo. Inspekcja pracy drobiazgowo kontroluje zatrudnianie tej grupy osób.
Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają umowy cywilnoprawne (zwłaszcza umowy zlecenia i o dzieło). Inspektor pracy może sprawdzić, czy łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej umowie, nie nosi cech stosunku pracy.