3. Wskaźniki i stawki
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 20.09-1.10.2010 r.
Od 1 maja 2011 r. część składki na ubezpieczenie emerytalne, która do tej pory była przekazywana do OFE, zostanie w ZUS. Będzie ona ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym przez ZUS przy koncie ubezpieczonego. Oszczędności na subkoncie mają być dziedziczone na tych samych zasadach co składki zgromadzone w OFE. Mają być również waloryzowane.
Do końca sierpnia 2016 r. ZUS wyśle ubezpieczonym urodzonym po 1948 r. informację o wysokości składek i środków zgromadzonych na koncie oraz subkoncie. W informacji znajdzie się również prognoza przyszłej emerytury, jaką ubezpieczeni uzyskają po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Osoby, które zapisały się do OFE, do końca lipca br. muszą podjąć decyzję, czy pozostaną w OFE, czy przeniosą się do ZUS. Jeśli zdecydują się na pierwszą opcję, część ich składki emerytalnej nadal będzie przekazywana do wybranego funduszu. Jeśli wybiorą ZUS, cała składka pozostanie w tej instytucji.
28 października 2011 r. została opublikowana ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis (ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadzone pierwszą ustawą deregulacyjną zostały omówione w Mk nr 11/2011). Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców wprowadziła kilka istotnych zmian, których celem ma być poprawa sytuacji przedsiębiorców
W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien - poza określeniem wartości tych składek - sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).
1 maja 2011 r. weszła w życie część zmian związanych z reformą ubezpieczeń społecznych w zakresie składki emerytalnej. Podstawowym założeniem tej reformy jest przesunięcie części składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Jednym z elementów tej reformy są również zmiany podatkowe. Te najbardziej korzystne