Artykuł
Zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
Andrzej Radzisław
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Żadna reforma prawa nie jest od razu doskonała. W przypadku przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych ustawodawca podjął kolejną próbę wyeliminowania błędów pierwotnych dotyczących płatników składek.
Zmieniła się definicja płatnika składek na ubezpieczenia w stosunku do osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.
Składki osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński
Płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tych osób jest pracodawca wypłacający te zasiłki lub jednostka wypłacająca świadczenia socjalne i zasiłki socjalne, jeżeli zasiłki te są wypłacane przez ten podmiot. Nie dotyczy to osób, którym zasiłek macierzyński lub wychowawczy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W stosunku do osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pobierania zasiłku wychowawczego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, płatnikiem składek jest ZUS, jeżeli wypłaca te zasiłki.
Zgłoszeń do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych za tę grupę osób dokonuje płatnik składek zobowiązany do wypłaty tych świadczeń. W związku z tym, w przypadku gdy zasiłki te są wypłacane przez zakład pracy (płatnika składek) i osoba przebywająca na urlopie wychowawczym lub pobierająca zasiłek macierzyński podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, na podmiocie tym ciąży obowiązek zgłoszenia tych osób do ubezpieczeń. Zgłoszenie do ubezpieczeń jest dokonywane poprzez wykazanie ubezpieczonego w imiennym raporcie miesięcznym ZUS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right