Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-05-29

Do końca lipca 2014 r. trzeba wybrać - ZUS czy OFE

Osoby, które zapisały się do OFE, do końca lipca br. muszą podjąć decyzję, czy pozostaną w OFE, czy przeniosą się do ZUS. Jeśli zdecydują się na pierwszą opcję, część ich składki emerytalnej nadal będzie przekazywana do wybranego funduszu. Jeśli wybiorą ZUS, cała składka pozostanie w tej instytucji.

Od 1 lutego 2014 r. obowiązuje ustawa reformująca polski system emerytalny. Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadziła, jest dobrowolność oszczędzania w OFE.

Jak jest dzielona składka emerytalna

Składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru (przychodu uzyskiwanego np. w ramach stosunku pracy). W przypadku ubezpieczonych, którzy nie przystąpili do OFE (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. lub urodzonych w latach 1949-1968, którzy nie wybrali OFE), cała składka emerytalna jest przekazywana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (w ZUS) i ewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Natomiast dla wszystkich członków OFE składka emerytalna jest dzielona. Większa jej część (12,22% podstawy wymiaru) trafia na konto ubezpieczonego w ZUS. Do końca kwietnia 2011 r. pozostała część składki emerytalnej (7,3% podstawy wymiaru) była przekazywana do OFE wybranego przez ubezpieczonego lub przydzielonego w drodze losowania. Od 1 maja 2011 r., w związku z nowelizacją przepisów, składka wynosząca 7,3% podstawy wymiaru podlega dalszemu podziałowi. ZUS przekazuje do OFE tylko jej określoną część (od 1 lutego br. - 2,92% podstawy wymiaru), a pozostała część, która wcześniej trafiała do OFE (od 1 lutego br. - 4,38% podstawy wymiaru) jest ewidencjonowana na utworzonym w tym celu subkoncie ubezpieczonego w ZUS.

Kto musiał przystąpić do OFE

Dotychczasowe przepisy dotyczące przynależności do OFE nie pozostawiały zbyt dużej swobody osobom aktywnym zawodowo. Przewidywały, że tylko urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogli wybrać, czy chcą oszczędzać na emeryturę w ZUS, czy ich składki będą dzielone na ZUS i OFE. Osoby te, z wyjątkiem już pobierających emeryturę, mogły przystąpić na swój wniosek do wybranego OFE w terminie do 31 grudnia 1999 r. Jeśli w 1999 r. nie pozostawały w ubezpieczeniach, miały możliwość przystąpienia do OFE w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, pod warunkiem że w dniu powstania tego obowiązku nie ukończyły 50 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00