Czy pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia
Zagwarantowanie trwałości zatrudnienia, wliczenie okresu służby wojskowej do stażu pracy, a także regulacje poświęcone zwolnieniom od pracy w celu realizacji różnego rodzaju obowiązków na rzecz wojska - to najważniejsze regulacje dla pracodawców, które znalazły się w nowej ustawie o obronie Ojczyzny.
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Przepisy prawa pracy kształtują w sposób szczególny status prawny niektórych kategorii pracowników przyznając im tzw. szczególną ochronę stosunku pracy. Polega ona bądź na zakazie wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem objętym taką ochroną, bądź na dopuszczalności zwolnienia z pracy takiego pracownika jedynie po zasięgnięciu opinii określonego podmiotu lub uzyskaniu jego zgody,