Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-21

Ograniczenia swobody decyzyjnej pracodawcy

Szczególna ochrona stosunku pracy

Przepisy prawa pracy kształtują w sposób szczególny status prawny niektórych kategorii pracowników przyznając im tzw. szczególną ochronę stosunku pracy. Polega ona bądź na zakazie wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem objętym taką ochroną, bądź na dopuszczalności zwolnienia z pracy takiego pracownika jedynie po zasięgnięciu opinii określonego podmiotu lub uzyskaniu jego zgody, bądź też na dopuszczalności zwolnienia chronionego pracownika tylko w określonym trybie, z określonych przyczyn lub w określonych okolicznościach wskazanych w przepisach prawa pracy.

Janina Suzdorf, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Można powiedzieć, iż w odniesieniu do pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, wymagane jest zachowanie szczególnych reguł postępowania przy ich zwalnianiu i że swoboda decyzyjna pracodawcy w zakresie polityki kadrowej zostaje znacznie ograniczona. Przyczyny takiego kształtowania statusu prawnego określonych kategorii pracowników leżą w konieczności realizowania wobec nich ochronnej funkcji prawa pracy. Ze względu bowiem na społeczne, zawodowe lub polityczne zadania, które realizują pozostając w stosunku pracy, ewentualnie ze względu na wiek lub wypełnianie funkcji rodzicielskich - wymagają oni dalej idącej ochrony stosunku pracy niż pozostali pracownicy, nie realizujący określonych zadań w interesie zbiorowym lub nie wymagający szczególnego potraktowania w czasie pozostawania w zatrudnieniu ze względu na przymioty osobiste.
Trzeba jednak zauważyć, iż w niektórych przypadkach, ściśle określonych w przepisach prawa pracy, żadna grupa pracownicza nie korzysta z ochrony stosunku pracy. Są to bowiem okoliczności wymuszające zakończenie zatrudnienia ze wszystkimi pracownikami, zarówno tymi, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, jak i pozostałymi, nie korzystającymi z takich uprawnień (likwidacja lub upadłość pracodawcy), lub przesądzające o ustaniu zatrudnienia z mocy prawa, czyli wskutek wygaśnięcia stosunku pracy. W niektórych przypadkach przepisy rangi ustawowej zezwalają również na dokonanie istotnych niekorzystnych modyfikacji w stosunku pracy określonych kategorii pracowników, ze względu na wystąpienie okoliczności wymuszających znaczne redukcje zatrudnienia lub zmianę w zasadach wynagradzania przewidzianych w układzie zbiorowym pracy. Ten ostatni przypadek jest uregulowany w art. 241 § 2 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00