Czy trzeba podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo
Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
Porozumieliśmy się z pracownikiem w sprawie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu wypowiedzenia. Jaki w tym przypadku jest tryb rozwiązania umowy o pracę? Czy w świadectwie pracy należy podać informację o zawarciu takiego porozumienia z pracownikiem?
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez każdą ze stron – pracodawcę i pracownika. Kodeks pracy wyróżnia wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak można jeszcze rozwiązać umowę? Jak przygotować pismo, aby było zgodne z przepisami? Kiedy je złożyć?
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja 2019 r., bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia br. Dotyczy to także pracowników pedagogicznych z wygaszanych w tym roku gimnazjów. W przypadku likwidowanych gimnazjów zakończenie stosunku pracy z końcem sierpnia br. obejmuje również nauczycieli
Kodeks pracy przewiduje szczególny typ umowy o pracę – umowę na okres próbny. Ile trwa taka umowa? Czy przewidziano możliwość wypowiedzenia jej przez strony? Czy pracodawca może kilka razy zatrudnić pracownika na próbę?
Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia? - pyta Czytelniczka z Rzeszowa.
W Niemczech szczególnie chronione przed wypowiedzeniem są: pracownice w ciąży oraz w okresie 4 miesięcy po porodzie, osoby korzystające z urlopu wychowawczego, niepełnosprawni oraz członkowie rad zakładowych. Nie podlegają natomiast ochronie osoby nieobecne w pracy z powodu choroby.
Pracownik poinformował pracodawcę, że skraca swój okres wypowiedzenia. Czy zatrudniony może jednostronnie złożyć takie oświadczenie?
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przysługuje w wysokości wynagrodzenia za ustawowy okres wypowiedzenia. Wyższe odszkodowanie przysługuje wtedy, gdy strony przewidziały przyznanie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za umownie wydłużony okres wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 2 sierpnia 2017 r., II PK 153/16).
Od 22 lutego 2016 r. w stosunku do pracowników zatrudnionych na czas określony oraz na zastępstwo trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony. Będą one zatem zależne od stażu pracy u danego pracodawcy. Po zmianie przepisów pracodawca będzie też mógł jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
W przyszłym roku planujemy przeprowadzenie likwidacji jednego z oddziałów naszej firmy. Część zatrudnionych w nim pracowników będziemy chcieli zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Mają oni bowiem dostęp do ważnych dokumentów finansowych firmy. Czy po zmianie przepisów w zakresie zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r., będziemy mogli jednostronnie
Pracownikowi za czas zwolnienia ze świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub jak wynagrodzenie za przestój.
Pracodawcy, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, często popełniają błędy. W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy może to spowodować przywrócenie pracownika do pracy lub przyznanie mu odszkodowania za bezzasadne wypowiedzenie.
W uchwale z 23 września 2014 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że przekroczenie określonego w ustawie antykryzysowej 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowy na czas określony powoduje przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony (III PZP 2/14). Pracownik zatrudniony na okres dłuższy niż 24 miesiące na podstawie umów terminowych zyskuje więc uprawnienia dotyczące umowy na czas nieokreślony, np
Przepisy prawa pracy narzucają stronom stosunku pracy odpowiednie okresy wypowiedzenia umów o pracę, które są uzależnione od długości zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy. Pojawiają się jednak pytania, czy wolą stron stosunku pracy można zmieniać długość okresów wypowiedzenia, czy jest to skutecznie i co dzieje się w przypadku zastosowania innych okresów niż przewidziane w Kodeksie pracy